Kuzu’dan dönüşüm atağı

Kuzu Grup, Ankara’da Oran’da eski Maliye Lojmanları’nı dönüştürecek, İstanbul’da ise Bakırköy, Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüme odaklanacak

Kuzu’dan dönüşüm atağı

13 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
İstanbul ve Ankara’da Divan, Spradon ve Parkvadi markalarıyla sayısız konut projesi geliştiren Kuzu Grup, İstanbul ve Ankara’da kentsel dönüşüm projelerine odaklanacak. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu İstanbul ve Ankara’da binlerce konuttan oluşan Spradon, Parkvadi ve Divan markalarıyla birçok gayrimenkul projesi tamamladıklarını hatırlatarak, İstanbul’da Spradon Vadi projesin devam ettiğini hatırlattı. Özen Kuzu, İstanbul Bahçeşehir 2. Bölge’de Spradon Vadi projesinde satışlara devam ettiklerini, önümüzdeki dönemde ise Ankara Maliye Lojmanları arazisinde geliştirecekleri projeye ve İstanbul2un çeşitli bölgelerinde kentsel dönüşüm projelerine odaklanacaklarını açıkladı.

Belediyelerle görüşüyor
Özen Kuzu, kentsel dönüşümün Türkiye için kaçınılmaz bir süreç olduğunu ifade ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Afet Riski Altındaki Alanların dönüşümüyle ilgi çıkarttığı yasa ve belediyeler tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının öncelikli olarak depreme karşı insan hayatını korumaya yönelik olduğunu vurguladı. Özen Kuzu, Grup olarak kentsel dönüşüm sürecinde aktif rol alarak, salaş, yıpranmış, niteliksiz yapılar yerine, nitelikli, yaşanabilir ve markalı konutlar inşa edeceklerini kaydetti.
Bakırköy, Zeytinburnu, Gaziosmanpaşa bölgelerinde kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili çalışmaları olduğunu açıklayan, Gökçen Kuzu, “Bu bölgelerde özellikle belediyelerle bir takım görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Kimi bölgelerde görüşmelerimiz sonuç vermek üzere. Gaziosmanpaşa’da sonuca bira daha yakınız. Görüşmelerin sonuçlanmasıyla birlikte projelerimizin detaylarını paylaşacağız” dedi.

Maliye Lojmanları’nı dönüştürecek
Ankara Oran’daki Maliye Bakanlığı lojmanlarının bulunduğu arsa için, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı usulüyle yaptığı ihalede en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazandıklarını hatırlatan Özen Kuzu,   “Oran, Ankara’nın en merkezi noktalarından biri. Kuzu Grup olarak bu bölgeye prestijli bir proje kazandırmayı hedefliyoruz. Bir kentsel dönüşüm projesi olarak da değerlendirilebilecek bu projemizde, eski maliye bürokratlarının yaşadığı lojmanların yerine, 3 fonksiyonu içinde barındıran, konut, otel ve alışveriş merkezinden oluşan karma bir proje inşa edeceğiz.  Mimari proje çalışmamız devam ediyor. TOKİ ile arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle hayata geçireceğimiz proje, kamuya da önemli bir gelir sağlayacak” diye konuştu.