Kuzu Grup en büyük 250 arasında

Kuzu Grup, ENR tarafından hazırlanan Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesine girdi.

Kuzu Grup en büyük 250 arasında

Engineering News Record-ENR Dergisi tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan Dünyanın En Büyük 250 Müteahhitleri Listesi, 2016 yılı sonuçlarını açıkladı. Kuzu Grup, listede yer alan 46 Türk firması arasında yer aldı. Türkiye, böylece, 10'uncu kez Çin'in ardından listeye ikinci sıradan giren ülke ünvanını kazanmış oldu. 

Kuzu Grup141. sıraya yükseldi

75 yıldır İnşaat sektöründeki faaliyetlerini sürdüren Kuzu Grup, sektörün global bazdaki en önemli referanslarından Engineerin News Record tarafından hazırlanan Dünyanın En Büyük 250 Uluslarararası Müteahhidi Listesi'ne girme başarısı gösterdi. 2016 yılı listesinde 141. sırada yer alan Kuzu Grup, 2015 yılında listeye 151. sıradan girmişti, 

Kuzu: "Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürüyoruz..."

Tüm dünya tarafından takip edilen rapora ilişkin açıklamasında, Türkiye inşaat sektörünün uluslararası platformlarda ülkeyi en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürdüğünü belirtere: "Dünyanın her yerinde prestijli projelere imza atan sektörümüz, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Ülkemizin adını böyle önemli platformlarda görmek bizim için gurur verici. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda proje hayata geçiren Kuzu Grup olarak bu yıl 11 basamak yükselerek, ENR listesinde 130’uncu sırada yerimizi aldık. Yeni projeler üstlenerek, dünyada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz..." dedi. 

500'ün üzerinde proje, 100 binden fazla konut

Özen Kuzu, Kuzu Grup'un bugüne dek 500'ün üzerinde proje ve 100 binin üzerined konut geliştirdiğini de vurgulayarak, hayata geçirilen projeler ile Türkiye'nin başarısına katkı sağlamaktan dolayı gurur duyduklarını da dile getirdi. 

Türkiye Çin'in ardından ikinci sırada

Geçen hafta içinde açıklanan ENR verilerine göre, Türkiye Çin'in ardından listeye en çok şirket ile giren ülke oldu. Çin'in 65 firma ile girdiği listede Türkiye 46 firma ile ikinci sırada yer alırken ABD'nin 43 firma ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü. Diğer taraftan Türk şirketlerinin pazar payında da artış yaşandığına işaret listede son üç yıllık verilere göre, Türk müteahhitleri, 2013 yılında yüzde 3.8, 2014 senesinde yüzde 4.3, 2015 yılında ise yüzde 4.6 seviyesinde pazar payı artışına imza attı. 2016 yılı genelindeki artış ise yüzde 5.5 oranında grçekleşti. Türk şirketlerinin bu artışına karşın 250 büyük firmanın pazar payının düştüğü görüldü. Son üç yıl içinde kayıplar yüzde 14 seviyesine ulşamış oldu.