Leed sertifikalı binaların yatırım gücü yüksek

Sürdürülebilir mimarlık alanında faaliyet gösteren Avcı Architects'in kurucusu Selçuk Avcı, LEED sertifikalı yapıların diğerlerine kıyasla çok daha yüksek bir getiri potansiyeli taşıdığını söyledi

Leed sertifikalı binaların yatırım gücü yüksek

Avcı Architects'in kurucusu Selçuk Avcı, firmaların toplam faaliyetleri içerisinde yeşil bina uygulamalarının payının 2009'da yüzde 13'ten, 2012'de yüzde 28'e çıktığını söyledi. Northwest Multiple Listing Service tarafında yapılan bir araştırmanın, Seattle'daki çevre dostu evlerin diğer evlere kıyasla yüzde 24 daha hızlı ve yüzde 5.9 oranında daha fazla prim yaptığını vurgulayan Avcı, bu oranın 2015 yılı içinde yüzde 60'lara ulaşılmasının hedeflendiğini belirterek:

Leed sertifikalı binaların yatırım gücü yüksek

"ABD'de LEED sertifikalı yapılar sertifika sahibi olmayan yapılara göre, doluluk oranı açısında yüzde 4 oranında artış göstermektedir. Satış fiyatları ise, metrekare başına bin 700 dolardır. Türkiye'nin de bu konuma çok yaklaşmış olabilecek.." dedi.

LEED sertifikalı yapıların yatırım gücü
Çalışmalarını Londa, İstanbul ve Ljubljana stüdyolarında devam ettiren Mimar Selçuk Avcı, sürdürülebilirliğin alternatif malzemeler ve uygulama tekniklerinin yanı sıra, emerji stratejileri ve teknolojik gelişmelerle de ilgili olduğunu söyledi. Avcı, geri dönüşüme olanak tanıyan yapı sistemlerinin ekonomik potansiyel açısından, pazar payı içindeki oranının sürekli bir artış içerisinde olduğunu belirterek, McGrow Hill Construcion'un 2013 tarihli Worl Green Building Trends raporundan hareketle, yeşil bina firmalarının büyüme eğilimi hakkında bilgi aktardı. Avcı, yeşil bina işiyle uğraşan firmaların toplam faaliyetleri içerisindeki payının 2009 yılında yüzde 13'ten 2012'de yüzde 28'e yükseldiğini belirtti. Bu oranın 2015 yılında yüzde 60 düzeyine çıkmasının hedeflendiğini de vurgulayan Avcı:

Leed sertifikalı binaların yatırım gücü yüksek

"Amerika merkezli CoStar Group’un 2008’de ortaya koyduğu araştırma sonuçlarında, LEED sertifikalı yapıların sertifika sahibi olmayan yapılara göre doluluk oranlarında %4 artış olduğu ve satış fiyatlarının metrekare başına $1700 daha fazla olduğu belirtilmiş." dedi.

Avcı, bir diğer araştırmada ise Seattle'daki çevre dostu evlerin diğer evlere oranla yüzde 24 daha hızlı satıldığı ve yüzde 5.9 oranında daha fazla prim yaptığını vurguladı.