Lev Troçki'nin Büyükada’daki evi satılıyor!

4.5 yıl boyunca Büyükada'da yaşayan Lev Troçki'nin evi 4 milyon 4 bin dolara satılıyor

Lev Troçki'nin Büyükada’daki evi satılıyor!

Lev Troçki bir siyasetçi, bir devrimciydi. 1879 yılında Rusya’da doğan Troçki 1940 yılında öldü.  Troçki, Rusça, Ukraynaca, İbranice, Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerini biliyordu.

Peki Lev Troçki’nin bu sayfada ne işi var? Troçki’nin Büyükada’da bulunan köşkü satılığa çıktı. Troçki Büyükada’ya nasıl geldi? Taraf Gazetesi’nden Cengiz Özdemir’in anlatımına göre Troçki Büyükada’ya sığındı. Şöyle ki; 1917-1924 arası Kzılordu komutanlığı yapan ve Beyaz Ruslara karşı acımasızlığı ile bilinen Troçki, Lenin'in ölümünden sonra Stalin'le girdiği iktidar mücadelesini kaybeder ve ilk olarak 1929 da İstanbul'a sürgüne yollanır. Ancak iç savaş yıllarında önüne sürüp Rusya'dan kovduğu Beyaz Rusların da önemli bir kısmı da İstanbul'dadır. Talat Paşa gibi bir suikaste kurban gitmekten korkan Troçki en güvenilir yer olarak gözlerden ırak Prinkipo'yu (Büyükada) mesken tutar ve fasılalarla tam 4,5 yıl Büyükada'da kalır. 

Lev Troçki'nin Büyükada’daki Evi!
950 metrekare büyüklüğe sahip olan ev, 18 odaya sahip. 4 banyo ve 5 salondan meydana gelen Troçki’nin evi 150 yıllık. 3 katlı olan bu evde ısıtma sistemi yok ve Büyükada Nizam Mahallesi’nde. 4 milyon 400 bin dolara satışa çıkan Troçki’nin evinin denize rıhtımı da var.