Libya çıkmazı dev müteahhitlik şirketini iflasa sürükledi

Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesinde defalarca yer alma başarısı gösteren Çukurova İnşaat hakkında iflas kararı çıktı. Firma, Libya'da hayata geçirdiği projelerde büyük sorunlar yaşamaktaydı

Libya çıkmazı dev müteahhitlik şirketini iflasa sürükledi

40 yılı aşkın süredir uluslararası inşaat sektöründe faaliyetlerini sürdüren Çukurova İnşaat hakkında, mahkemeden iflas kararı çıktı. Dünyanın en büyük 225 müteahhit şirketi listesine çeşitli defalarca girme başarısı gösteren firma, Libya'da yaşanan olaylardan olumsuz yönde etkilenmiş ve alacaklarını tahsil edememişti. 

Libya batağı iflasa sürükledi
Muhterem Vardar ve Murat Başlılar'ın yönetim kurulunda yer aldığı Çukurova İnşaat, yetkililerin çözüm için yürüttüğü girişimlere rağmen, alacaklıların iflas talepli davalarına maruz kalmıştı. Bunlardan biri olan  İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne, Libya'daki projelere sıva işi yapan Yunus Demirezen tarafından açılan davada karar açıklandı ve firma hakkında iflas kararı alındı. Davacı firmanın Çukurova İnşaat'tan 1 milyon 643 bin 246 TL alacağının bulunduğu belirtilirken, Çukurova İnşaat'ın avukatı ise Libya'da yaşananlar nedeniyle firmanın sorunlarının devam ettiği savunmasını yaptı

Mahkeme süre talebini reddetti
Çukurova İnşaat avukatının ek süre talebini reddeden mahkeme, kuruluşundan günümüze çok sayıda projenin altında imzası bulunan Çukurova İnşaat'ın iflasına karar verdi. Çukurova İnşaat'ın söz konusu karara itiraz hakkı bulunuyor.

Firmaların Libya'dan alacakları 1.5 milyar doları buluyor
Libya'da yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle çok sayıda müteahhitlik firmasının alacaklarını tahsil etmede zorlandığı belirtiliyor. Çukurova İnşaat'ın da içinde bulunduğu çok sayıda Türk firmasının ülkeden alacakları ise 1.5 milyar dolara yaklaşıyor.