Libya hükümetinden Türk müteahhitlerine 18 milyar dolarlık çağrı

Libya Hükümeti, yarım kalan 18 milyar dolarlık işi bitirmesi için Türk müeahhitlerini ülkeye davet etti. Firmalar ise bu çağrıya temkinli yaklaşıyor

Libya hükümetinden Türk müteahhitlerine 18 milyar dolarlık çağrı

Yaşanan iç karışıklıklarla Libya'daki işlerini tamamlamadan ülkeden ayrılan müteahhitlere "gelin ve yarım kalan işleri bitirin" çağrısı geldi. Libya Hükümeti tarafından yapılan bu çağrıya temkinli yaklaşan Türk firmaları, güvenlik teminatı istedi. Türk firmalarının talepleri arasında öncelikli yatırım listesinin oluşturulması da bulunuyor

Libya Hükümeti'nden 18 milyar dolarlık işi tamamlayın çağrısı
Libya'da yarım kalan 18 milyar dolarlık inşaat projeleri, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni adım atmaya itti. Türk müteahhitlerine çağrıda bulunan ve yarım kalan işlerin tamamlanmasını isteyen Libya Hükümeti'ne şartlı yanıt geldi. Türk firmaları, Libya hükümetinden güvenlik teminatı isterken, güvenlik ortamı sağlanmadan Libya'ya kesinlikle gitmeyeceklerini belirtti. Diğer taraftan firmalar öncelikler listesinin oluşturulmasını da şart koştu.

Libya Hükümeti'nden adım
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye-Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ersin Takla'da yarım kalan işleri bitirmeyi arzuladıklarını belirterek: "Libya'ya işimizin başına dönmemizi istediler. Ancak kendilerine şartlarımızı iletti ve bazı sorunların çözümlenmesinin önemine dikkat çektik..." dedi. 

Türk firmalarının alacağı: 1 milyar dolar, hak edişleri 4 milyar dolar
Takla, Türk firmalarının 1 milyar dolar civarında faturalanmış ve ödenmeye hazır alacağı olduğunu da belirterek: "YApılmış işlerin karşılığı olarak da 4 milyar dolarlık hak ediş söz konusu. Yalnızca şantiyelerdeki alet edevatın toplam tutarı ise 1 milyar dolar düzeyinde..." şeklinde konuştu.