Limak'ın yeni hedefi: Sofya Havalimanı

Limak Holding, Sofya Havalimanı'nın 35 yıllık işletmesi için Rus ve İsviçreli firmalarla birlikte ihaleye katılmaya hazırlanıyor

Limak'ın yeni hedefi: Sofya Havalimanı

Limak Holding, Bulgaristan'ın Sofya kentindeki uluslararası havalimanının 35 yıllık işletmesi için ihaleye katılmaya hazırlanıyor. Limak Holding ile birlikte ihaleye Rus VTBCapital ve İsviçreli Flughaten Zuerich da katılacak. 

Limak Holding Sofya Havalimanı ihalesine katılıyor
Bulgaristan Radyosu'ndan verilen bilgiye göre, Limak Holding'in katılım göstereceği ihale, Sofya Havalimanı'nın 35 yıllık işletmesini içeriyor.

İhaleye büyük ilgi
Eylül ayında ihale için verilen süresi dolan, buna karşın firmaların gösterdiği ilgi nedeniyle 18 Kasım'a kadar uzatılan ihale ile birlikte devlete 600 milyon EURO'luk bir gelir sunulması bekleniyor. 

Sofya Havalimanı
Bulgaristan'ın dünyaya açılan kapısı olarak tanımlanan Sofya Uluslararası Havalimanı, 2016 yılının ilk 3 ayını kapsayan faaliyet raporunda yolcu sayısında artışa gitmişti. Havalimanı'nda yer alan iki terminalden geçen yolcu sayısı geçen yıla kıyas yüzde 13'lük artış yaşamış ve 114 bin adetlik sıçrama ile 980 bin 882 kişiye ulaşmıştı. 

Diğer taraftan 2016 yılının ilk üç ayında iniş kalkış yapan uçak oranı da geçen yıla kıyasla yüzde 9.4'lük artışla 10 bin 756'yı buldu.