Limak'tan Ankara'ya 155 milyon dolarlık yatırım

Limak Çimento Grubu Ankara'ya günlük 5.000 ton üretim kapasitesine sahip bir tesis kuracak. 155 milyon dolarlık Limak Anka Entgre Çimento Fabrikası için müteahhitlik sözleşmesi imzalandı

Limak'tan Ankara'ya 155 milyon dolarlık yatırım

Limak Çimento Grubu'nun Ankara'da hayata geçireceği 155 milyon dolarlık yatırımı Limak Anka Entegre Çimento Fabrikası için Çinli Sinoma ve Türk ortak Sintek yetkililerinin katıldığı bir törende anahtar teslimi müteahhitlik sözleşmesi imzalandı. Polatlı ilçesinde hayata geçirilecek fabrike, yıllık 1.44 milyon ton klinker ve 1.8 milyon ton çimento üretecek.

Limak Çimento Fabrikası için anlaşmalar imzalandı
236.000 m2 genişliğe sahip bir arazi üzerine kurulacak fabrika için Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Çinli Sinoma International Engineering Co., Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Song Shoushun, Limak Çimento Grubu CEO’su Gültekin Aksüyek ve Sintek Madencilik Makine Sanayi İnşaat Danışmanlık ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Genel Müdürü Onur Atakay’ın katıldığı törende EPC müteahhitlik sözleşmesi imzalandı.

İmza töreni öncesinde bir konuşma yapan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Bugün Türkiye’nin en geniş yüzölçümüne yayılmış, tamamı modernize edilmiş 7 entegre fabrika, 3 paketleme ve öğütme tesisi,  yüzde 14 pazar payı ve 2,200’den fazla çalışan ile ülkenin ikinci en büyük çimento grubu konumuna ulaştık” dedi.

Çimento grubunun temel hedeflerinden birisinin de uluslararası pazarlarda global ölçekte bir oyuncu olmak olduğunu vurgulayan Özdemir, “. Global ölçekte bir oyuncu olmak yolunda Afrika ve Balkanlarda Çimento Grubu olarak yatırım çalışmalarımız sürmekte, 2017 yılında 4 ayrı ülke ve 3 farklı kıtada faaliyet gösteren bir Çimento Şirketi haline gelmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de ise yeni lokasyonlarda, kapsamlı ve çok yönlü fizibilite yapmadan yatırım kararı vermiyoruz ” dedi.

Dünyanın önde gelen müteahhitlik şirketi Çinli Sinoma
Projenin anahtar teslimi müteahhitliğini üstlenen Çinli Sinoma’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mr. Song Shoushun ise yaptığı konuşmada, Sinoma’nın çimento sektöründe dünyanın önde gelen müteahhitlerinden birisi olduğunu vurgulayarak, “Limak’ın çimento sektöründeki bu hızlı büyümesine stratejik bir ortak olarak katkı koymak istiyoruz. Ankara’da günlük 5,000 tonluk çimento üretim kapasitesine sahip olacak bu fabrika stratejik işbirliğimizin bir başlangıcı olacak” dedi.

Yatırımın ekonomiye katkıları
Yeni fabrikanın inşaatı aşamasında 1.000 kişiye, operasyon aşamasında ise 200 kişiye istihdam sağlanacak. Projenin, inşaat ve montajının yaklaşık 20 ay sürmesi ve   2017 yılının ilk çeyreği sonunda tamamlanması hedefleniyor. Toplam yatırım tutarının yüzde 85’i Çin ihracat kuruluşu sigortası aracılığı ile 3 yılı ödemesiz olmak üzere, toplam 13 yıl vadeli kredi, kalan yüzde 15’i ise öz kaynaklardan sağlanacak.