Lodosta uçacak daha çok çatı var

Şiddetli lodos yüzünden yaşanan ölüm ve yaralanma olayları çatı güvenliği sorununu gündeme taşıdı

Lodosta uçacak daha çok çatı var

Şiddetli lodos yüzünden yaşanan ölüm ve yaralanma olayları çatı güvenliği sorununu gündeme taşıdı. ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, geçen hafta sonunda 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddetli lodosa dikkat çekerek, geleneksel yöntemler yapılmış yaklaşık 7 milyon çatının, fırtınalı havalarda uçma riski taşıdığını söyledi. 

Lodos ve çatı güvenliği sorunu
ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M.Nazım Yavuz, hafta sonu yaşanan kuvvetli lodos sonucu çatı uçmaları nedeniyle ölüm ve yaralanmaların yaşanmasının çok üzücü olduğunu belirterek, "Çatıların uçması haberlerine neredeyse alışmaya başladık ama ölüm ve yaralanmaların bu düzeye ulaşmasından çok büyük üzüntü duyduk. Çatılar, standartlara uygun yapılsa, bu kazalar yaşanmaz. Örneğin Florida'da hortum olduğunda bina uçuyor, çatı yine de uçmuyor. Singapur tayfun bölgesi olmasına rağmen çatılar uçmuyor. Türkiye'de ise her şiddetli lodosta binlerce çatı uçuyor. Çatılarımız, konularında uzman ve tecrübeli uygulamacılar vasıtası ile sertifikalı, standartlara uygun ürünler ile yapılırsa bu üzücü olayları yaşamayız" dedi.

Yavuz, Türkiye'de geleneksel yöntemlerle yapılmış yaklaşık 7 milyon çatının olduğunu tahmin ettiklerini belirterek:

"Bunların büyük bölümü, şiddetli fırtınada uçma riski taşıyor. Çatıların projelendirme, yapım veya bakım süreçlerinde bazı önemli safhalar isteyerek veya istemeyerek göz ardı edildiğinde; örneğin çatı projesi yapılmadığında, yapım tekniklerine uyulmadığında, standart dışı malzeme kullanıldığında veya yapım işleri bilgisiz, yetersiz, belgesiz kişilere bırakıldığında ciddi problemlerle karşılaşıyoruz. Tüm bunlar bilginin, standartların, yapım usul ve tekniklerinin, işçiliğin önemsenmemesinden kaynaklanıyor. Bu hataların ardından çatıların uçmasına şaşırmamamız gerekir."  ifadelerini kullandı