Lojistik sektöründe yeni bir çağ başlıyor

Konsept tasarımının İglo mimarlığa ait olduğu LOGİPARK birçok markanın lojistik bölümlerini tek bir çatı altında topladı

Lojistik sektöründe yeni bir çağ başlıyor

13 Mart 2013 / emlakwebtv
Lojistik sektöründeki en önemli ihtiyacı her türlü ulaşım ağına bağlantısı kolay, doğru boyutlandırılmış, düzenli ve kullanışlı depolama alanları. Bu alanda yatırım yapmak üzere yola çıkan Access Turkey Capital Group mimari projelerin hazırlanması için deneyimli ve yenilikçi İglo mimarlığı seçti. 2007de başlayan proje, yabancı yatırımcıların devreden çıkması süreci dolayısıyla verilen aradan sonra, 2010 da kaldığı yerden başlayıp 2012 yılında tamamlanarak Türkiye’de lojistik dünyasına yeni bir soluk getirdi.

Konsept tasarımının İglo mimarlığa ait olduğu LOGİPARK birçok markanın lojistik bölümlerini tek bir çatı altında topladı
Lojistik departmanına sahip büyük firmaların Logipark’ı tercih etmelerinin en büyük nedeni projenin en doğru şekilde ve kusursuz konumlandırılmış olması. Kara, deniz, hava ve demiryollarına yakınlığı, önemli sanayi alanlarıyla çevrelenen ve İstanbul’un trafik keşmekeşinden en az etkilenecek konumuyla LOGİPARK lojistik tesisleri, Tuzla’da 237 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor ve her biri tek katlı 8 bloktan oluşan 130 bin metrekarelik kapalı alana sahip.
İglo mimarlık projeyi şu şeklide anlatıyor; "Karşımıza çıkan en büyük zorluk; 45 metre kot farkı olan çok eğilimli araziye dev blokları yerleştirmek oldu. Bu sorunu yapıları eğim yönüne doğru çapraz olarak setlere oturacak şekilde yerleştirerek çözdük. Yapıların çapraz yerleştirilmesiyle bloklarla yollar arasında elde edilen geniş meydanlar, görsellik açısından ferahlık sağlarken bu senkronizasyon sayesinde daha çok kullanılabilir alan yer alıyor. Logipark tesislerini tasarlarken görselliğe ve erişilebilirliğe büyük önem verdik. Yapıda iç bahçeli galeriler, ses ısı yalıtımı ve alışılmadık bir görsellik sağlayan mesh ile cephe uygulamaları kullanıldı."
Proje, Arkitera’nın her yıl düzenlediği “arkiv seçkileri” ne seçilerek 2012’nin en iyi projelerinden biri olarak önemli mimarlık yapıları arasına girdi.