Londra'nın simgesi Big Ben restore edilecek

İngiliz parlementosunu barındıran Westminster Sarayı'nın bir parçası olan Londra'nın simgesi Big Ben restore edilecek

Londra'nın simgesi Big Ben restore edilecek

İngiliz parlamentosunu barındıran Westminster Sarayı'nın bir parçası olan Londra'nın simgesi Big Ben restore edilecek. Big Ben Saat Kulesi 157 yıldan beri Londralıların hizmetinde.

Parlamentodan restorasyon ile ilgili açıklamada, uzun yıllardır hizmet veren saat mekanizmasının bozulmasını engellemek, kulenin güvenlik önlemlerinin yükseltilmesi ve modernleştirme çerçevesinde yapılacak olan bakım ve onarım çalışmalarının 3 yıl süreceği söylendi. Çalışmalar 29 milyon sterline mal olacak. 

Unesco Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve yılda 12 bin kişinin ziyaret ettiği Big Ben saat kulesinin yıpranma belirtileri gösterdiği söyleniyor. Kule ve saat mekanizmasının acil olarak inceleme ve bakıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor. 

Big Ben kulesinin çanlarının İkinci Dünya Savaşı sırasında kentin bombardımana tutulmasına rağmen çalmaya devam ettiğini hatırlatan yetkililer, temel bakım ve onarım süresince saatin çanlarını birkaç aylığına durdurmak zorunda kalabileceklerini söyledi. 

Bakımla, 96 metrelik kulede yaşanabilecek herhangi bir yaralanmada hızlı tahliye ve engelli ziyaretçilerin kuleyi daha rahat ziyareti çerçevesinde, havalandırma kuyularından birine asansör yerleştirilecek.