Lüks ev satışları yüzde 30 düşecek

Keten İnşaat Başkanı Selahattin Keten: “Yüzde 18’lik KDV uygulaması lüks konut satışlarında yüzde 30’luk daralma yaratacak”

Lüks ev satışları yüzde 30 düşecek

7 Ocak 2013 / emlakwebtv
Lüks konuta getirilen yüzde 18 KDV’nin satışlarda büyük bir daralma yaratması bekleniyor. İstanbul’un lüks semtlerinde eski binaları yıkıp yerine lüks konutlar inşa eden Keten İnşaat Genel Müdürü Selahattin Keten’de, yeni KDV oranlarının piyasayı olumsuz anlamda etkileyeceğini söyledi. Keten, arsasının metrekare fiyatının 1000 liranın üzerindeki konutlara yüzde 18 KDV uygulandığını hatırlatarak, “Bu oranlarla birlikte lüks konut satışları azalacak. Piyasada yüzde 30 oranında daralma bekliyorum” dedi. Keten, yüzde 18’lik KDV yükü nedeniyle vatandaşların yeni konutlar yerine stokta bulunan ve yüzde 1 KDV’yle satılan konutlara yöneleceğini anlattı. Keten, “Yüzde 18, yeni konut için ağır bir darbe oldu. Evet, KDV yüzde 1 de olmamalıydı ama yüzde 5 ile 8 arasındaki oranlar çok daha makul olurdu” diye konuştu.

Selahattin Keten, metrekaresi 1000 liranın altında arsa bulmanın neredeyse imkansız olduğunun altını çizerek, “Şişli bölgesinde belediye rayiçleri bile yüksek. Arsalar 5-10 bin lira arasında görünüyor. Piyasa rayiçleri ise 15 bin ile 50 bin dolar arasında değişiyor” dedi. Keten, bölgedeki konutların metrekaresinin 5 ile 12 bin dolar arasında satıldığını belirterek, dükkan fiyatlarının ise 20 bin dolara kadar yükseldiğini vurguladı.

Nişantaşı’nda binalar çürük
Selahattin Keten, İstanbul’un çok eski ve dayanıksız bir yapı stoğu bulunduğunu anlatarak, Nişantaşı’nda bile kentsel dönüşümün şart olduğunu söyledi. Bölgedeki binaların ortalama yaşının 40 yıla dayandığını anlatan Keten, “Aslında tüm Şişli için konuşmak gerek. Teşvikiye, Nişantaşı, Bomonti ve Ulus’ta projeler yapıyoruz. Aldığımız tüm raporlar depreme dayanıksızdır çıktı. Bu nedenle İstanbul’un lüks semtlerini de dönüştürmek gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

‘Bazıları zor durumda kalacak’
Selahattin Keten, yeni KDV sisteminin kentsel dönüşüm bölgelerinde geçerli olmadığını belirterek, “Biz bir bina için çürük raporu alarak yüzde 18 KDV’den muaf olabiliriz ama bu bir çözüm değil. Sektörün geneli ve tüm Türkiye için olayı değerlendirmek gerekiyor. Biz gerekli yerlerde tabi ki çürük raporunu alacağız ama dönüşüm alanına girmeyen bölgelerdeki sorun nasıl çözülecek?” diye konuştu.
Selahattin Keten, yüksek KDV yüzünden sektörde belirli sıkıntıların oluşabileceğine işaret ederek, bu durumdan etkilenen ve finansal yapısı güçlü olmayan bazı müteahhitlerin zor durumda kalabileceğine vurgu yaptı.

KDV pazarlığı başladı
Selahattin Keten, KDV’nin yüzde 1’den yüzde 18’e çıkmasıyla birlikte vatandaşlarında KDV pazarlığına başladığını belirterek, şunları söyledi: “Müşteriler KDV’yi ödemek istemiyor. Pazarlık yapmak istiyorlar. Bize, KDV’nin yarısını ya da tamamını siz ödeyin diyorlar. 1 milyon dolarlık bir dairede yüzde 18 KDV 180 bin dolar ediyor. İstanbul’da ortalama bir dairenin fiyatına denk geliyor. Bunun için pazarlık yapıyorlar ve bizim ödememizi istiyorlar. Ancak bizim bu maliyetleri karşılamamız çok zor. Zaten yüzde 20 gelir vergisi ödüyoruz. Bir de yüzde 18 KDV verirsek yüzde 38 vergi eder. Bu çok yüksek bir oran.”