Lüks konutta yığılma gerçeği

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, her sene 150 bin yeni konut stoğu oluştuğunu belirterek: "Lüks konutta bir yığılma var.." dedi.

Lüks konutta yığılma gerçeği

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, inşaat sektörünün geçen yılki yüzde 3'lük büyümesine karşılık bu yıl yalnızca yüzde 1.5 büyüdüğünü söyledi.  Her sene 1.2 milyonluk konut satışına karşın, bunu eritmek için 600 bin konut üretimi gerçekleştiğini ve yılda 150 bin konutluk bir fazlalık oluştuğunu dile getiren Erdoğan: "Bu yıl bütününde 1 milyon 30 bin konut satılmış durumda. Lüks konutta bir yığılma olduğu gerçek. Alt gelir grubuna yönelik çalışmak gerek. Metrekaresi 2 bin 500 TL altı olan orta ve alt gelir gruplarına hitap etmemiz gerekiyor..." şeklinde konuştu. 

Yeni bir Yapı Yasası'na ihtiyaç var

Dün Türkiye İMSAD'ın 2017 kapsamında gerçekleştirdiği dördüncü gündem buluşmalarında konuşan Başkan Ferdi Erdoğan, Van depreminin ardından çıkarılan kentsel dönüşüm yasasının tamamlanamaması sebebiyle eksik kaldığını ve yeni bir Yapı Yasası'na ihtiyaç duyulduğunu da vurguladı. Erdoğan, inşaat sektörü olarak bu eksiğin giderilmesi adına her türlü desteği vereceklerini belirterek: "Bugün depreme dayanısız 7 milyon sağlıksız yapı stokundan bahsediyoruz.Ancak bu durum konut satışı bağlamında sorun yaratıyor. Herkes 'nasıl olsa kentsel dönüşüme girecek" fikriyle yeni konut alma fikrinden uzaklaşıyor..." ifadelerini kullandı. Ferdi Erdoğan, binasan dönüşüm konusundan tıkanıldığının bir gerçek olduğunu ve alansal dönüşüme geçmek üzere çalışılması gerektiğini de hatırlatarak: "Bakanlık bu konuta çalışmalarını sürdürüyor..." ifadelerini kullandı. 

Lüks konutta yığılma gerçeği

Temel problem finansman sıkıntısı

Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, yaz aylarında kısmen hafiflemiş bulunan finansman sorunlarının özellikle son üç aylık dönem içinde etkisini iyiden iyiye hissettirdiğini, konutların satılamaması sebebiyle müteahhitlerin paralarını alamadığını hatırlatarak: "Bu koşullarda müteahhitlere malzeme satan sanayici de parasını alamıyor." dedi. Güven Endeksi'nin bu koşullarda 100 üzerinden 60'larda dolandığını ve ekonomik beklenti konusunda kaygının sürdüğünü de dile getiren Erdoğan: "İşlerimiz bugün iyi. Ama geleceğe güven konusunda sorunlar var. Açık ve iyi bir görüşümüz yok." dedi. Ferdi Erdoğan, bu durumun bir çelişki yarattığını ve her şeye kısa vadeli olarak bakmak mecburiyetinde kaldıklarını da hatırlatarak: "Uzun vadeli bakışın ülke ekonomisine yerleşmesi gerek. Tahsilat tarafındaki sıkıntının da bir an önce çözülmesinde yarar var..." ifadelerini kullandı.