Lüks otellerden öğrenciye kriz indirimi

Turizm sektöründe yaşanan krizden çıkış yolu arayan Beyoğlu bölgesinin lüks otelleri, lüks süit odalarda özel indirimlere yöneldi. Kimi yerlerde yüzde 90'a varan indirimler kaydediliyor

Lüks otellerden öğrenciye kriz indirimi

Beyoğlu bölgesinde faaliyet gösteren lüks otel işletmeleri, krize direnebilmek için özel indirimlere yöneldi. Doluluk oranlarındaki ani düşüşe önlem olarak hedef kitlesinde önemli bir değişime giden bu yatırımlarda öğrencilerin potansiyeli ön plana çıkmaya başladı. Emlak arama ve kiralama sitelerinde, daha önceki dönemlerde 10 bin TL'yi bulduğu kimi otel odalarının "öğrenciye" yönelik olarak bin TL'ye kadar düştüğü gözlemleniyor. 

İstanbul'un merkezinde öğrenciye aylık lüks oda fiyatı: 1.000 TL
Turizm sektöründe yaşanan kriz ve doluluk oranlarındaki ani düşüş otel yatırımcılarını özel önlemler almaya itiyor. Medyada yer alan haberlere  göre, başta Beyoğlu olmak üzere çok sayıda butik otelin, işletmecisi ölü sezonda doluluk oranlarını yükseltmek için ilgi çekici bir yönteme başvuruyor. Kiralık emlak arama sitelerinde de yaygınlaşmaya başlayan uygulamaya göre, başta öğrenciye ve bekara olmak üzere çok sayıda butik otel 20 metrekarelik oda ya da 1+1'leri 1.000 TL-2.000 TL arasında kiralamaya başladı

Günlüğü 200 TL'den, ayda 1.000 TL'ye
Turizmdeki kriz ve sezonun doğal gidişatı bir kenara bırakılırsa günlük en düşük 200 TL'ye kiralanan lüks süit odalarda öğrenciye, bekara ve çalışana yönelik indirimlere ilişkin olarak bir açıklama yayınlayan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, sektörün kayıplarını engellemek için farklı yöntemleri hayata geçirdiğini söyledi. Ersoy, normalde otellerin uzun süreli konaklamalar için müsait olduğunu, buna karşı kriz nedeniyle sezon fiyatlarının çok altına düşüldüğünü vurulayarak:

" Hükümet ve belediyeler turizmin kayıtdışı hedef kitlesine savaş açmıştı. Şimdi de butik otellerin önüne gelene kiralamaya gitmesinden endişe ediliyor. Kimlik beyanı sorunu ehemmiyetini korumayı sürdürüyor..." şeklinde konuştu.