Lüks sitelerde istinat duvarı davası

Anadolu Hisarı'nda konumlanan iki lüks site, yıkılan istinat duvarı nedeniyle mahkemelik oldu. Duvarın Tepe Sitesi'nin kanalizasyon sisteminden sızan sular nedeniyle yıkıldığını iddia eden Göksu Sitesi yönetimi mahkemeye başvurdu

Lüks sitelerde istinat duvarı davası

Anadolu Hisarı'nda birbirine komşu biçimde konumlanan Göksu Evleri ve Tepe Sitesi'ni birbirinden ayıran isnita duvarı çöktü. Özellikle yukarıda kalan Tepe Sitesi'nde çok sayıda konut çökme tehdidi altında. 328 konut içinde yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı Göksu Evleri Yönetimi, çöken duvar nedeniyle Tepe Sitesi'ni suçladı. Göksu Yönetimi'ne göre duvarın çökmesine, Tepe Sitesi'nin kanalizasyon suları neden oldu. 

Lüks siteler çöken duvarla davalık oldu
Şubat ayında yaşanan aşırı yağışların ardında meydana gelen istinat duvarı çökmesi sonrasında 1 araç kullanılmaz hale gelmiş, duvarın çöktüğü yol da kullanıma kapanmıştı. Seviye olarak aşağıda kalan Göksu Sitesi yönetimi, noter kanalıyla Tepe Sitesi sakinlerine ihtar mektubu göndermiş ve ardından da yöneticiler Muammer Özer ve konut sahiplerinden şikayetçi olmuştu. İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen dava dilekçesinde istinat duvarının yıkımına, Tepe Sitesi kanaliazasyonundan sızan istinat duvarını korosyona uğrattığı, bunun sonucunda da can ve mal güvenliğini tehlikeye düşüren bir durumun ortaya çıktığı belirtildi.Yıkılma olasılığı taşıyan duvarın yapımı için de Beykoz 2. Asli Hukuk Mahkemesi ve Beykoz Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki dava süreci de devam ediyor.

Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, duvarın kışın yağan yamurler nedeniyle yıkıldığını belirten Tepe Sitesi Yöneticisi Muammer Özer de, Beykoz Belediyesi'ne projenin onaylatıldığını belirterek: 

"Beykoz Belediyesi'ne projemizi onaylattık. Akşam-sabah inşaata başlayacağız. Belediye yıkılan istinat duvarının yenilenmesiyle ilgili üniversiteden rapor almamızı gerekli gördü. Raporumuzu da aldı ve projemiz onaylandı. Artık son aşamadayız; müteahhitle anlaştık ve malzeme bekliyoruz." dedi.