Lütfi Elvan'dan 'Nissibi' ziyareti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hafta içinde yaya trafiğine açılan Nissibi Köprüsü'nde incelemelerde bulundu

Lütfi Elvan'dan 'Nissibi' ziyareti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hafta içinde yaya trafiğine açılan Nissibi Köprüsü'nde incelemelerde bulundu. Bölgenin tarihi bir ana tanıklık ettiğini ve 25 yıllık hasretin giderildiğini belirten Bakan Elvan, köprünün "bölge" insanının hayali olduğunu belirtti.

Mart ayında açılacak
Köprünün açılışının Mart ayında gerçekleşeceğini vurgulayan Elvan: 'Halkımızın 25 yıldır özlemle, hasretle beklediği köprünün son kaynağını da yaparak tamamlama aşamasına geldik. Bu köprü bu bölgenin hayaliydi. Yıllarda feribotla Atatürk Barajı üzerinden karşıya geçmeye çalışan insanımız için kesintisiz ulaşım imkanı sağladık. Köprü Mart ayında ulaşıma açılacak.' dedi.  

Nissibi Köprüsü

Teknolojik anlamda özel
Bakan Lütfi Elvan, Nissibi Köprüsünün Türkiye'nin bu alandaki ilk köprüsü olduğunu ve kullanılan teknoloji itibariyle dünyanın ender köprülerinden biri olduğunu vurgulayarak, köprümün Adıyaman'ı bölgenin en önemli kavşak noktası haline getirdiğini vurguladı. Elvan:  

'Bu köprü orta açıklığının 400 metre, kenar açıklıklarının 105'er metre, toplam uzunluğunun 610 metre olması itibariyle Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden sonra üçüncü büyük asma köprüdür. Bu köprüde kullanılan teknik diğer köprülerden biraz farklıdır. Tamamı ile çelik konsorsiyum üzerine inşa edilen köprüdür. Artık bu bölge çok daha canlanacak. Bu bölgenin yapısına baktığımızda ciddi bir turizm potansiyeli, inanç merkezi, köprü yüz binlerce kardeşimize hizmet edecektir. Bu köprü Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun en önemli geçiş merkezi olacaktır. Türkiye için gurur duyulabilecek bir köprüdür. Feribotla gidip gelen kardeşlerimiz, bir buçuk saatlik zaman harcıyorlardı ama iki dakikalık zamanda geçiş sağlayacaklardır. Vatandaşlarımızın hasret duyduğu bir projeyi gerçekleştirdik. Türkiye bunlara layıktır.'

Yaya trafiğine açıldı
Geçen hafta içinde yaya trafiğine açılan ve Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır'ı birbirine bağlayan Nissibi Köprüsü Türkiye'nin en büyük 3. Köprüsü olma özelliğini taşıyor.