LYS sonuçları konut fiyatlarını uçurdu

Lisans Yerleştirme Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte büyük şehirlerde kiralık emlak fiyatları hızla artmaya başladı. İstanbul'da en hızlı artış Beşiktaş'ta yaşanırken, Ankara'da Çankaya, İzmir'de de Balçova fiyatların en çok arttığı ilçeler oldu.

LYS sonuçları konut fiyatlarını uçurdu

Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir gibi büyük şehirlerde konut fiyatları hızlı bir artış ivmesine girdi. sahibinden.com tarafından derlenen verilere göre, konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler, İstanbul'da Beşiktaş, Ankara'da Çankaya, İzmir'de Balçova ve Eskişehir'de de Odunpazarı oldu.

Kiralıkta Beşiktaş, satılıkta Bakırköy
İstanbul'da kiralık daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe olarak dikkat çeken Beşiktaş'da ortalama kiralık bedeli 2 bin 300 TL düzeyine sıçradı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15'lik bir artışın yaşandığı Beşiktaş'ı, 2 bin TL'lik ortalama kira bedeliyle Bakırköy ve Kadıköy izledi. Satılık konut fiyatlarında ise ortalama 675 bin TL düzeyiyle Bakırköy birinci sırada, 650 bin TL'lik ortalama fiyat düzeyiyle de Kadıköy ikinci sırada yer aldı

 

LYS sonuçları konut fiyatlarını uçurdu

 

Ankara'nın gözdesi Çankaya
Ankara'da da Temmuz 2015 itibarıyla ortalama kira bedeli kriterinde 1.050 TL düzeyini yakalayan Çankaya ilk sırada yer aldı. Ortalama 750 TL'lik kira bedeliyle Yenimahalle kiralık kategorisinde ikinci sıraya yerleşirken, satılık konut kategorisinde de ilk sırada Çankaya yer aldı. Çankaya'da ortalama konut fiyatı 285 bin TL düzeyinde...

İzmir'in yıldızları Balçova ve Karşıyaka
İzmir'de ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 16'lık kira artışının yaşandığı Balçova'da 1000 TL'lik ortalama kira bedeline yaklaşıldı. Balçova'yı 975 TL ortalama kira oranıyla Karşıyaka takip ederken satılık konut kategorisinde ilk sırada Karşıyaka yer aldı. Karşıyaka'da satılık konut ortalaması 232 bin 500 TL düzeyinde.

Eskişehir'de de en yüksek kiralıklar Odunpazarı ilçesinde yer aldı. Bu bölgede ortalama kira bedeli 550 TL düzeyinde. İlçede ortalama satılık konut fiyatı 121 bin TL düzeyinde.