M'Expo gazetecilerle buluştu

Maltepe Belediyesi tarafından kurulacak dev fuar merkezi M'Expo için 900 milyon Euro harcanacak

M'Expo gazetecilerle buluştu

Maltepe Belediyesi tarafından kurulacak dev fuar merkezi M'Expo için 900 milyon Euro harcanacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, projeyle 24 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını, sadece Maltepe'nin değil Türkiye'nin kazanacağını söyledi. 

900 milyon Euro'luk yatırım
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, M'Expo projesininin yatırım maliyetinin 900 milyon Euro olacağını belirterek, "M'Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak. Proje tamamen bittiğinde, yaklaşık 24 bin insanımız iş bulacak ve işsizliğe de bir çözüm olacak" dedi. Türkiye'nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacak ve Maltepe'de yapımı düşünülen kısa adı M'Expo Center olan Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi projesi, düzenlenen bir basın toplantısıyla ekonomi gazeteci ve yazarlarına tanıtıldı. Projenin 900 milyon Euro yatırım maliyetine sahip olduğunu belirten Maltepe Belediye Başkanı Kılıç,  projeye yabancı yatırımcıların ilgisinin büyük olduğunu vurguladı. Kılıç:

'Ülkemizden de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, projemize destek veriyor. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ile de bir araya gelerek projemizi anlattık. Onlarda aldığımız güçle, bir kez daha kamuoyuyla sizlerin önünde paylaşalım istedik. Yine şunu da belirtmek isterim ki 45-50 kişilik bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bu kurul, fuarla ilgili tüm kararları alacak, ayrıca bir şirket kurarak projede üstümüze düşen neyse yapacağız." şeklinde konuştu. 

İşsizliğe çözüm olacak proje: M'Expo
 M'Expo Center için hazırlanan film gösterisi ve sunumla başlayan toplantıda bir konuşma yapan Başkan Ali Kılıç, "Bir hayali birlikte gerçekleştirelim dedik ve böylece yola çıktık. Bu proje yaklaşık 1.5 sene önce seçim çalışmaları için Maltepe'ye geldiğimde şekillenmeye başlamıştı. Aday adaylığım döneminde mahallelerimize giderek, en önemli sorunları tespit ettik. Bunların başında işsizlik ve uyuşturucu sorunu geliyordu. Yaklaşık 3 aylık çalışma neticesinde, adaylığım netleşince, 22 maddelik bir seçim bildirgesi oluşturduk. Sonra 'dayatan değil danışan belediyecilik' anlayışıyla bu projemizi de sizlere gelmeden önce, işadamlarımızın, odalarımızın, meslek kuruluşlarımızın, esnaflarımızın ve sivil toplum örgütlerimizin onayına sunduk" dedi.