Maden işçilerinin aileleri için konut yapımına başlanıyor

Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin ailesi için yapılacak evlerin inşaatları hızlandırıldı

Maden işçilerinin aileleri için konut yapımına başlanıyor

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında yaşamını kaybeden 301 işçinin ailelesi için toplu konutlar inşa edilecek. DHA’dan Taylan Yıldırım ve Hakan Güngördü imzalı habere göre, konut projelerinden bir tanesi TOKİ konutlarının yanına, diğeri ise fakülte yapılması planlanan ELİ Sosyal Tesisleri'nin yanına yapılacak. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, inşaatların kısa süre sonra başlayacağını ve bir yıl içerisinde de ailelere dağıtılmasının planlandığını söyledi.

13 Mayıs’ta yaşanan facianın hemen ardından çok sayıda kurumdan, şirketlerden ve kişilerden para yardımları, banka hesaplarına yatırılmaya başlandı. Tüm bu paralar AFAD'nın hesaplarında toplandı. Bu paralarla madencilerin ailelerine konut yapılması planlandığı sırada, ilk olarak Doğuş Holding devreye girdi ve 301 konut yapıp dağıtmak için başvuruda bulundu. Bunun için Turgutalp Bölgesi'ndeki TOKİ konutlarının hemen yanındaki 40 dönümlük arazi tahsis edildi. Holdinge bağlı inşaat şirketinin uzmanları, etüt çalışmaları sonrasında onay verdi. Buraya 301 konutun yanı sıra okul ile sosyal tesislerin de yapılmasına karar verildi. TOKİ konutlarında oturan sakinler de, ekiplerin bir süre buralarda çalıştıktan sonra ayrıldıklarını, ancak kendilerine de bu bölgeye işçilerin aileleri için konut yaptırılacağının söylendiğini dile getirdi.

Habere göre, işçilerin acılı aileleri için ikinci konut projesini ise Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, gerçekleştirmek istedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ikinci daire müjdesini vermesinin ardından bu proje için de çalışmalar hızlandırıldı. Organize Sanayi Odası'nın yaptıracağı 301 konut için, Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) Sosyal Tesisleri yanındaki 50 dönümlük arazi tahsis edildi. Bu yere daha önce üniversiteye ait fakülte yapılmasının planlanmasından dolayı şimdilik inşaatına başlanmadı. Fakülte için başka bir yerin tespit edilmesiyle de bu alana 301 dairenin inşaatına başlanacağı açıklandı.

Firma Bilgisi: Konut Yapı