Maden yasasında değişiklik

AKP Grubu, daha önce 6 saat olarak belirlenen yeni maden yasasında değişiklik yapmaya hazırlanıyor

Maden yasasında değişiklik

16 Haziran 2014/Emlakwebtv
Soma'da yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından, madencilik iş kolundaki çalışma koşullarını ele alan paket yasada, işveren ve özel sektör hassasiyeti doğrultusunda esneme gerçekleşiyor. Daha önce madencinin günlük çalışma süresini 6 saat olarak belirleyen öneriye, AKP Grubu, özel sektörden aldıkları "verimliliğin düşmesi" ve "sektörün bitmesi" uyarılarını bahane ederek, "yer altında" ibaresini eklemeye hazırlanıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte, maden işçisinin 6 saatlik yeraltı çalışmasından sonra yerüstünde de çalışmaya devam etmesi mümkün olabilecek.

AKP grubunun sektör temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonrasında yaptığı değişiklikle birlikte Plan Bütçe Alt Komisyonu çalışma sürelerini belirledi. Buna göre madde: "Yer altı işlerinde çalışan işçiler için yeraltındaki çalışma süresi, haftada en çok otuz altı saat olup günlük altı saatten fazla olamaz." şeklinde değiştirildi. 

Muhalefetin ve işçi örgütleri, söz konusu düzenlemenin, 36 saatlik çalışma süresini denetlenmesi imkansız hale getireceği gerekçesiyle yeni tasarıya karşı çıkıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte bir maden işçisinin günlük çalışma süresi yeniden 8 saate çıkabilecek.