Mahalle Afet Gönüllüleri istanbul’da afet bilinci eğitimi veriyor

MAGDER, deprem konusunda İstanbulda ki ilköğretim okulları ve liselerde tamamen gönüllü eğitmenler tarafından gerçekleştirdiği Temel Afet Bilinci Eğitimleri devam ediyor

Mahalle Afet Gönüllüleri istanbul’da afet bilinci eğitimi veriyor

25 Nisan 2013 / emlakwebtv
Bakırköy, Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar, Beykoz, Fatih, Zeytinburnu ve Silivri ilçelerinde başlayan eğitimler için yapılan planlamaya durmaksızın yeni okulların eklendiğini belirten İstanbul MAGDER Başkanı Hüseyin Karadayı, afet bilinci eğitiminin ilköğretim ve lise düzeyinde alındığı takdirde etkili olduğunu ve olumlu davranış değişikliğine yol açtığını belirtti. Karadayı, dernek olarak afet bilinci konusunda yetişkin eğitimleri de verdiklerini ancak ağaç yaşken eğilir misali çocuk eğitimlerinin Türkiye’nin afet konusundaki gelecek seçimlerini daha bilinçli yapmasını sağlayacağına gönülden inandıklarını söyledi.

Temel Afet Bilinci Eğitiminde, katılımcılara teorik ve pratik bilgiler veriliyor
Afetin zararlarını en aza indirmek için afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılabilecekler konusunda bilinçlendirici bir eğitim olan Temel Afet Bilinci Eğitimi 2 saat sürüyor ve katılımcılara teorik ve pratik bilgiler veriliyor. Öğrencilerin sınıflar halinde alındıkları eğitimde yaş grubuna uygun sunumlar ve anlatım biçimleri sınıf öğretmenleri eşliğinde uygulanıyor. Eğitimin sonunda yapılan tahliye tatbikatı ile öğrenciler bir deprem esnasında ne yapacaklarını ve sonrasında okulu nasıl terk edecekleri konusunda birebir uygulama yapma imkanı buluyor.
gönüllüler tarafından hiç bir ücret alınmadan gerçekleşiyor
İlçe Kaymakamlıkları ve Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen çalışmada Yılbaşından bugüne 40-50şer kişilik gruplar halinde toplamda 10,000’ni aşkın kişiye eğitim verildi. İstanbul Mahalle Afet Gönüllüleri eğitmenlerinin İstanbul MAGDER organizasyonuyla yürüttüğü bu proje özverili gönüllüler tarafından hiç bir ücret alınmadan gerçekleşiyor.

İstanbul Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (İstanbul MAGDER) Hakkında:
2001 yılında başlayan Mahalle Afet Gönüllüleri Uygulaması kapsamında İstanbul’da eğitim almış hali hazırda 64 mahalledeki binlerce Mahalle Afet Gönüllüsü’nün, uygulamanın sürdürülebilmesi için ihtiyaç duyduğu lojistik ve idari ihtiyaçlar için kendi aralarında ilçe bazlı kurdukları derneklerin zaman içinde il bazında organize olması ile İstanbul MAGDER kurulmuştur. Dernek çatısı altında afetlere hazırlık ve ilk müdahale konusunda kendisini uzmanlık seviyesinde geliştirmiş bir grup gönüllü eğitmen, İstanbul’da afet bilincini artırıcı çalışmalara katkı sağlamak amacıyla çeşitli eğitimler vermektedir. Okullara yönelik temel afet bilinci eğitimleri bu çalışmaların bir uzantısı olarak tamamen gönüllülük esasıyla gerçekleştirilmektedir.