Mahruki: İstanbul’da 50 bin bina yıkılacak

AKUT olarak her sene 'Unutma, unutturma' mesajı veriyorduk. Bu sene ise 'Yarın deprem olsa ne yapacaksınız?' diye soracağız

Mahruki: İstanbul’da 50 bin bina yıkılacak

16 Ağustos 2013 / emlakwebtv
Haber Türk Gazetesi-Şefik Dinç’in AKUT’un başkanı Mahruki ile yaptığı habere göre; İstanbul’da 50 bin bina yıkılacak. AKUT’un başkanı Mahruki, “İstanbul’da 50 bin bina yıkılacak. İnsanlar umursamaz davranıyor. Yarın deprem olsa ne yapacaksınız?” dedi.

Mahruki: “Çok şey yapıldı ama yapmamız gerekenlerin çok azını yaptık"
Yarın, Türkiye’nin yakın geçmişte yaşadığı en büyük afetin, 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü... Büyük acıdan bu yana 14 yıl geçti. Kurtardığı hayatlarla efsane olan AKUT’un başkanı Nasuh Mahruki’yle, bu süreçte Türkiye’nin deprem konusunda yaptıklarını ve yapamadıklarını konuştuk. 14 yıl önce 220 olan arama kurtarma personeli sayısının 10 binin üzerine çıktığını belirten Mahruki, ancak önlem alma konusunda bu gelişmenin yaşanmadığını ifade etti. Mahruki, şunları söyledi: “Çok şey yapıldı ama yapmamız gerekenlerin çok azını yaptık. Afet Koordinasyon Merkezleri çok önemli. Van’da 100 enkaz yoktu, ancak 4 bin 800 arama-kurtarma personeli vardı.”

Mahruki: “İstanbul’da 2000 öncesinde yapılan binaların büyük bir kısmı çürük”
Mahruki şöyle devam etti: “Öncelikle binaları sağlam yapmak gerekiyor. 2000 öncesinde yapılan binaların büyük bir kısmı çürük. Özellikle İstanbul’da mevcut yapı stoklarının yüzde 80’inin yeniden yapılması gerekiyor. İnsanlar deprem konusunda bilinçlendi ancak önlem alma konusunda umursamaz davranıyor. İstanbul’da 50 bin civarında binanın yıkılacağını biliyorsak, burada yaşayan insanları hemen boşaltmak lazım. AKUT olarak her sene “Unutma, unutturma” mesajı veriyorduk. Bu sene ise “Yarın deprem olsa ne yapacaksınız?” diye soracağız. İnsanlar bu soruyu hep sormalı”