Maketten satışa devam kararı

Gayrimenkul sektörünün merakla beklediği maketten satışta Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) iznini zorunlu kılan tasarı kabul edilmedi

Maketten satışa devam kararı

6 Aralık 2012 / emlakwebtv
Meclis, maketten konut satışının 'halktan para toplama' faaliyeti olarak kabul edilerek SPK denetimine alınmasının öngörüldüğü düzenlemeden vazgeçti. Emlak yatırımlarında SPK’ya izahname verme zorunluluğu maddesi tasarıdan kaldırıldı. Maketten satışlarda bitirilmeyen projelerde, aynı konutun birden fazla kişiye satılması, projelerin süreçte değişerek tüketicinin mağdur edilmesi gibi olumsuzluklar ortaya çıkıyordu. Tüketicinin korunması için böyle bir uygulamanın hayata geçirilmesi düşünülürken inşaat sektör yetkilileri ise, birkaç kötü örnek için bütün sektörün önünü tıkayacak bu kararın firmaları olumsuz etkileyeceğini belirtmişti.

Meclis Genel Kurulu'nda tartışma yaratan maddenin yasadan çıkarılması ise inşaat sektörünü memnun etti. Sektör temsilcileri, kararın doğru olduğunu ancak mağduriyetlerin giderilmesi için başka bir denetim mekanizmasının kurularak, hem proje geliştiricilerinin hem de tüketicilerin korunmasının sağlanmasında fikir birliğine vardı.