Malatya'da konut satışları neden durdu?

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey konut satışlarının zirai dondan etkilendiğini açıkladı

Malatya'da konut satışları neden durdu?

Malatya'da 'kayısı' üretimini vuran zirai don, müteahhitlerde şok etkisi yarattı. Don sebebiyle şehirde 1 milyar liralık ekonomik kayıp oluştu. Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey, 30 Mart'ta yaşanan zirai donun Malatya ekonomisinin tüm sektörlerini sarstığını belirterek özellikle konut sektörünün büyük bir darbe yediğini söyledi.

Kiralayamadık, satamadık!
Şehirde yüksek oranda konut stoku bulunduğunu ve müteahhitlerin kayısıya güvenerek ciddi yatırımları yaptığını belirten Özbey: 'Ne düşünüyordu bu müteahhitler: Malatya kayısısı olacak, para edecek, üretici geliriyle çocuğundan  çocuğuna, gelinine bir ev alacak. Maalesef bu sene tutmadı. Bu arada evini kiraya verecek insanlar da kiracı bulamadı.' şeklinde konuştu. 

Hazine müteahhitlere yardım etsin
Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül de, zirai don olayının kentte konut talebinde büyük bir düşüşe yol açtığını söyledi. Geçen yılla bu yıl arasında yüzde 40 varan düşüş yaşandığını söyleyen Özgül, hazinenin müteahhit firmalarına yardım yapması gerektiğini aksi taktirde, sektörde büyük bir kayıp yaşanacağını belirtti.