Malatya - Diyarbakır hızlı tren hattı için ilk adım atıldı

Türkiye'nin giderek genişleyen hızlı tren ağına her geçen gün yeni kentler ekleniyor. Yetkililer, Malatya-Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren Hattı için de çalışmaların başladığını duyurdu

Malatya - Diyarbakır hızlı tren hattı için ilk adım atıldı

Türkiye'nin her geçen gün büyüyen hızlı tren ağı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu kentlerinin katılımıyla giderek büyüyor. Son olarak Malatya, Elazığ ve Diyarbakır'ı birbirine bağlayacak yeni hattın çalışmalarına başlandığı duyuruldu. 

Malatya Diyarbakır'a hızlı tren hattı ile bağlanacak

Hürriyet'te yer alan habere göre Malatya-Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren hattı için ilk adımlar atıldı. AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık tarafından yapılan açıklamada, Malatya'dan Diyarbakır'a uzanacak hızlı tren hattında hedefin, bölgeler arasındaki refah düzeyini eşitlemek olduğuna dikkat çekildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan söz vermişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Malatyalı vatandaşlara Elazığ üzerinden Diyarbakır'a uzanacak hızlı tren hattı için söz verdiğini hatırlatan Çalık: "Sivas-Malatya arasındaki hızlı tren çalışmalarında da son aşamaya gelindi. Malatya-Elazığ-Diyarbakır hattı için de ilk adımlar atıldı.  Malatya - Elazığ Demiryolu altyapı, üstyapı ve elektromekanik ütet proje ve danışmanlık hizmet alımı ihalesi gerçekleştirildi. 121 kilometrelik bu demiryolu etüt ve projesi için 12 Ekim tarihinde ön yeterlilik teklifi alınacak..." dedi. 

Sırada Elazığ-Diyarbakır ihalesi var

Malatya Milletvikili Çalık, bu işlemlerin ardından sırada demiryolu projesinin Elazığ-Diyarbakır ayağının bulunduğunu ve bu hattın etüt projesi için de ekim ayında ihaleye çıkılacağını söyledi. Hızlı tren yatırımları ile kentleri birbirine yaklaştırma gayreti içinde olduklarını da dile getiren Çalık, çalışmaların başlaması için talimat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a teşekkür etti. 

Doğu Anadolu demiryolu ağının merkezi olacak

Atılan adımlarla birlikte Doğu Anadolu Bölgesi ulusal ve uluslararası demiryolu ağının merkezi haline gelecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, Malatya-Elazığ ve Elazığ - Diyarbakır hızlı tren projelerinin 2017 yılında ihaleye çıkarılması sonrasında Erzurum Horasan'ı da Ağrı'ya trenle bağlayacaklarını belirtmişti. Bölee, Bakü-Tiflis Demir Yolu ağının işler hale gelmesine paralel olarak uluslararası bir merkez haline gelecek. Diğer taraftan Tarihi İPek Yolu Projesi ile birlikte Çin'den Avrupa'ya uzanacak demiryolu ağının da kalbi Doğu Anadolu Bölgesi'nde atacak. Bu projenin de geçerlilik kazanmasıyla birlikte onlarca ülkeden geçecek bu uluslararası dev yatırımdan Türkiye'ye önemli bir kaynak transferi gerçekleşmiş olacak. Çin'den Avrupa'ya uzanacak olan ve ismine Demir İpek Yolu Projesi denilen çalışmalarla ilgili olarak Nisan ayında Çin, Almanya, Kazakistan, Belarus, Moğolistan, Polonya ve Rusya gibi ülkeler arasında anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmaya imza atan ülkelerin demiryolu altyapısını geliştirme, güvenli ve hızlı demiryolu ulaşımı için ortaklaşa çalışma kararı da yürürlüğe girmişti. 

Demiryolu kolay iş değil, kaynak lazım

Demiryolu ağının Türkiye için bir ihtiyaç olduğunu buna karşın inşasının hiç de kolay olmadığını dile getiren Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, kaynak buldukça projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi.Ülkenin ihtiyaçlarını sınırsız ama kaynakları sınırlı olarak niteleyen Arslan: "Bugün bütün projelere para verilebilir olsa biz ülkenin her yerine Ağrı'ya da 3-4 sene içinde demir yolu yaparız. Ama her şey kaynaklara bağlı. Önce kaynağı buluyorsunuz, sonra da projeleri hayata geçiriyorsunuz..." şeklinde konuştu.