Malaysia Airport hissedarların onayını aldı

Malaysia Airport, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kendisine ait olmayan yüzde 40'lık hissesinin alınması için hissedar onayının alındığını açıkladı

Malaysia Airport hissedarların onayını aldı

Malaysia Airport, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kendisine ait olmayan yüzde 40'lık hissesinin alınması için hissedar onayının alındığını açıkladı. Holding tarafından yapılan açıklamade, düzenlenen olağanüstü toplantı sonrasında 'Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işletilmesi için' kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Şirketi hisselerinin yüzde 40'ının satın alınması konusunun görüşüldüğü belirtildi.

285 milyon Euro'luk hisse için onay
Görüşmede, Malaysia Airports Holding'e ait olmayan yüzde 40'lık hissenin satın alınması için 285 milyon Euro'nun ödenmesine onay verildi.  İSG hisselerinin diğer kısmının satın alınmasının ardından tüm şirketin yüzde 100'üne sahip olacak Malaysia Airport Yönetim Kurulu Başkanı Tan Sri Dr Wan Abdul Aziz Wan Abdullah: ' Sabiha Gökçen Havalimanı'nın uzun dönemli büyümesi konusunda çok umutluyuz çünkü dünya havacılık pazarında Türkiye en hızlı büyümeyi kaydeden pazarlar arasında yer alıyor.' dedi. 

TAV da istemişti
Atatürk Havalimanının işletmesini de elinde bulunduran TAV'ın, Limak Holding'in elindeki yüzde 40'lık hisse için 364 milyon Euroluk teklifine rağmen, Malaysia Airports Holdings, sözleşmede var olan satın alma opsiyonunu kullanacağını belirtmiş ve Limank'a 285 milyon Euro ödeyerek Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bütününe sahip olmuştu.