Maliye Bakanı'ndan inşaat sektörüne lokomotif ayarı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaat sektörün iddia edildiği gibi Türkiye ekonomosinin lokomotifi olmadığını söyledi. Şimşek: "İnşaat'ın Türkiye ekonomosindeki payı, örneğin Polonya'dan daha küçük..." dedi.

Maliye Bakanı'ndan inşaat sektörüne lokomotif ayarı

"Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, inşaak sektörünün geleceğinin parlak olduğunu ve desteklenmeye devam edileceğini söyledi. Türkiye'de tasarrufların sanayiye yönlendirilmesi gerektiğini, bunun için de gereğinin yapılacağını söyleyen Şimşek: "Ancak İnşaat sektörü, sıklıkla ifade edildiği gibi Türkiye'de lokomotif sektö değil. Türkiye ekonomisi içindeki payı da, örneğin Polonya'dakinden daha küçük..." ifadelerini kullandı.

Şimşek, var olan tasarrufların sermaye piyasasına yönlendirilmesi gerektiğin ve bu durumun inşaat sektörüne karşı bir tutum anlamına gelmediğini vurgulayarak:

"Bizi vatandaşımızın parasını atıl bir arsada tutması yanlıştı. O tasarrifların sermaye piyasasında olması, vatandaşa daha iyi bir getiri olarak dönmesini sağlar. Bu aynı zamanda yatırım olarak da değerlendirilebilir..." dedi. 

Konuta yeni vergi mi geliyor?
Çıktığı özel bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Mehmet Şimşek, herhangi bir gayrimenkulün 5 yıl elde tutulup satılmasında herhangi bir vergi yükü bulunmadığını, ancak bu durumun değişerek tapuda satışı piyasa değeri üzerinden olacağını söyledi. Piyasa değeri ile tapu değeri arasındaki farkın bu satışta önemli bir rol oynayacağını belirten Şimşek:

" Belediyelerin emlak vergi değeri dışında herhangi bir standardımız bulunmuyor. Piyasa değeri bin lira olabilir ama Emlak vergi değeri 10 lira olduğu için onun üzerinden vergilendiriliyoruz. " şeklinde konuştu.