Maliye ev alacakları uyardı: Bu 10 maddeye dikkat!

Maliye ev satın almak isteyen vatandaşları yayınladığı 10 madde ile uyardı. Maddeler arasında evin gerçek değerinin bildirimi ve emlakçıdan fatura alma gibi uyarılar bulunuyor

Maliye ev alacakları uyardı: Bu 10 maddeye dikkat!

Maliye ev satın almayı planlayan vatandaşlara 10 maddeden oluşan bir liste uyarısında bulundu. Maliye'nin uyarıları arasında evin gerçek değerinin gösterilmesi, müteahhit ve emlakçıdan fatura alınması, tapu devirlerinde yetkisiz kişilere ddikat edilmesi ve kayıtsız işlem yürütenlerin şikayeti gibi kritik uyarılar bulunuyor. 

Maliye'den konut almak isteyenlere 10 kritik uyarı

Maliye konut satın alan ve almaya hazırlanan vatandaşlar için 10 kritik uyarıda bulundu. Maliye'nin uyarılarında esas önem, tapu harcı ve satın alınan konutun esas değerinin bildirilmesi hususundaki maddeler üzerinde yoğunlaştı. Diğer taraftan değer artış kazancı vergisi ve başka şehirler-ülkelerde bulunulması halinde işlemlerin nasıl yürütülebileceğine ilişkin uyarılar da yer alıyor. 

Maliye'nin konut almak isteyen vatandaşlara yaptığı 10 maddelik liste şöyle:

1- Tapu Harcı: Maliye'nin konut alımı yapan vatandaşlara yaptığı ilk uyarı Tapu Harçları  ile ilgiliydi. Tapu harçlarının vergi değerinden az olmaması gerektiğini vurgulayan maliyet, tapu harcının gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmesi gerektiğine dikkat çekiyor

2- Konutun gerçek fiyatı uyarısı: Buna paralel olarak yapılan ikinci uyarı ise Tapu işlemlerinden gerçek bedelin beyanı yönünde gerçekleşti.

3-  Eksik ödeyene ceza: Maliye'nin uyarıları arasında tapu harcı ve konutun gerçek değerinin bildiriminde yapılacak saptırmalara yönelik cezalar da yer aldı. Yapılan açıklamada tapu harçlarının eksik ödenmesi halinde satıcı ve alıcıdan cezal olarak tahsil edileceği uyarısında bulunuldu ve "daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesinin risklerine dikkat çekildi.

4 - Fatura uyarısı: Maliye'nin bir diğer uyarısı ise alıcının fatura edinmesine yönelik olarak gerçekleşti. Maliye, komisyoncu, müteahhit ve inşaat firmalarından fatura edinilmesinin süreci kolaylaştıracağı uyarısında bulundu. 

Maliye ev alacakları uyardı: Bu 10 maddeye dikkat!

5- Tapu işlemleri yurt dışından da yürütülebilir: Tapu işlemleri gerçekleştirmek için yurt içinde bulunmanın gerekmediğini belirten Maliye, yurt dışında da Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliği üzerinden tapu işlemlerinin sürdürülebileceğine dikkat çekti. 

6- Değer artış kazancı vergisi: Maliye'nin dikkate değer bir diğer uyarısı ise değer artış kazancı vergisinin ödenmesini zorunlu kılan süreye ilişkin oldu. Yapılan açıklamada gayrimenkul alım ve satımından 5 senelik süreye dikkat çekildi. Bu sürenin içinde yapılan satışlarda değer artış kazancı vergisinin ödeneceği belirtildi. 

7- Fatura uyarısı: Yatırımcıları aldıkları hizmetler karşılığında fatura almaları konusunda uyaran maliye, özellikle inşaat firmaları, aracılık hizmeti sunan komisyoncular ve müteahhitlerden ödenen bedelin faturalandırılmasını istedi.

8- Yetkisiz kişilere dikkat: Maliye'nin bir diğer uyarısı ise tapu müdürlüklerinde çalışan yetkisiz kişilerin yaptığı işlemlerin yarattığı mağduriyete ilişkin oldu. Maliye, 'kayıtsız aracılık hizmetlerinin" vergi kaybı yarattığına dikkat çekti. 

9- Başka Şehirlerden alım imkanı: Maliye diğer taraftan alım satım işlemlerinin başka kentlerde yaşanması halinde dahi en yakın tapu müdürlüğü üzerinden gerçekleştirilebileceğine dikkat çekti.

10- SMS uyarısı alabilirsiniz: Diğer taraftan Maliye, cep telefon numarasının E-devlete kaydedilmesiyle birlikte taşınmazlara ilişkin, bilgi dahilinde olan ya da olmayan hareketliliklerden de haberdar olabilmesine olanak tanıyan hizmetlerden yararlanabilineceğini hatırlattı.