Maliye kayıp gayrimenkul vergilerinin peşine düştü

Maliye Bakanlığı, özellikle gayrimenkul alım ve satımından doğan vergi kaybının tahsili için seferberlik başlattı. Kaybın yalnızca konut satışında 1 milyar TL'yi bulduğu tahmin ediliyor

Maliye kayıp gayrimenkul vergilerinin peşine düştü

Maliye Bakanlığı, gayrimenkul sektöründe gerçekleşen alım-satım işlemlerinden doğan vergi kayıplarının peşine düştü. Çalışmalar kapsamında evlerini sezonluk olarak kiraya verenler için de takip başlatmaya hazırlanan Maliye'nin ayrıntılı bir inceleme sürecine gireceği ve özellikle konutların akrabaya tahsisi şeklindeki uygulamaları da mercek altına alacağı açıklandı.

Maliye Bakanlığı vergilerin peşinde
Söz konusu kayıpların belirlenmesi adına Maliye Bakanlığı'nın atacağı ilk adım, özel bir yazılım sistemi geliştirmek olacak. Bu sistem son beş yıl için ev alıp satanların beyanlarını inceleme altına alacak. Hedef ise, gayrimenkulün gerçek değeri ile beyan edilen bedel arasındaki farkın saptanması...

Maliye'nin esas hedefi ise ev sattığı ya da aldığı halde devlete vergi ödemeyen kişiler olacak. Bu alandaki kaybın 1 milyar TL'yi bulduğu sanılıyor. Yeni değerleme sistemi ile birlikte gayrimenkul alım satımında belediyelerin emlak vergi değeri standart hale getirildi, emlak satışının da piyasa değeri üzerinden yapılması kararına varıldı. 

Diğer taraftan, geçtiğimiz günlerde tamamlanan beyan sistemini kullanan kişi sayısının da 1.4 milyonu bulduğu, beyan edilen gelirin ise 45.3 milyar TL düzeyinde olduğu açıklandı. 

Gelir İdaresi ne istiyor?
Konutun alım ve satımı arasındaki farktan enflasyon farkı sonrasındaki kalan tutar üzerinden ödenecek vergileri belirleyen gelir idaresi, 5 yılın sonunda satılan konutlardan ise değer artış kazancına ilişkin vergi talep etmiyor.