Maltepe Belediyesi’nden yıkımlara asbest standardı

Maltepe Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yıkımı gerçekleştirilecek binalara asbest ve diğer zararlı atıklardan temizlenme şartı getirdi

Maltepe Belediyesi’nden yıkımlara asbest standardı

Maltepe sınırları içerisinde yer alan ve yıkımı ön görülen binalara asbest ve zararlı atıklardan temizlenme standardı getiren Maltepe Belediyesi böylece kansere yol açtığı bilinen asbestli binalara yıkım ruhsatı verilmeyeceğini açıkladı.

Maltepe Belediyesi’nden yıkım standardı
Maltepe Belediye Meclisi tarafından alınan karar göre, kentsel dönüşüm çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü ilçede halk sağlığını tehlikeye atabilecek kanserojen maddelerin temizlenmesi, yıkım için temel standart haline geldi. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Maltepe Belediyesi Mecilisi’ne sunulan, ardından da Sağlık ve Çevre Komisyonu’na Havale edilen “Tehlikeli Atıkların Kontrolü” başlıklı rapor oy birliği ile kabul edildi.

Maltepe Belediyesi’nden yıkımlara asbest standardı

Rapor doğrultusunda mevcut yapılarda yıkım halinde, civa, asit, asbest gibi insan sağlığı açısından tehdit edici unsurlar bulunuyorsa, bu binaların yıkımı öncesinde gerekli önlemlerin alınması için Belediye’den izin alınma zorunluluğu getirildi.

Belediye yıkıma müdahil olacak
Alınan karara göre, yıkım için başvuran kurum ya da kişiler Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne başvurularını yapacak ve ilgili maddelerin temizlendiğine dair bir de rapor sunacak.  Raporların hazırlanması ve Belediye’den izin alınması gibi kriterlerin yerine getirilmemesi halinde de yıkım ve söküm izni verilmeyecek. Bu tip maddelerin tespit edildiği binalardaki işlemler ise yetkili firmalar tarafından gerçekleştirilecek.