Maltepe yerinde dönüşecek

Maltepe Belediyesi, bölgenin Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu ve Esenkent mahallelerinde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Maltepe yerinde dönüşecek

28 Kasım 2014 / Posta Gazetesi

Maltepe Belediyesi, bölgenin Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu ve Esenkent mahallelerinde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Projelerde yerinde dönüşüm modeli uygulanacak. Böylelikle Maltepeliler yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalmadan aynı yerlerinde konut sahibi olacaklar.
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç konuyla ilgili açıklamada bulundu. "Her konuda olduğu gibi kentsel dönüşümde de dayatan değil, danışan olacağız" diyen Başkan Kılıç, dönüşüm sürecine halkın bizzat katılımını sağlayacakları mesajını verdi. Maltepe halkını asla müteahhitlere muhtaç etmeyeceklerini de söyleyen Ali Kılıç, "Kentsel dönüşüm bölgelerinde oluşacak ranttan, bölge halkı faydalanacak. Parsel bazında değil, ada bazında bir dönüşüm gerçekleştirilecek" dedi.

Birimler kurulacak
Maltepe Belediyesi, bu anlayışa uygun olarak mahallelerde platformlar ve belediye bünyesinde kentsel dönüşüm birimi kuracak. Kentsel Dönüşüm Birimi; mahalle platformları, sivil toplum kuruluşları, şehir plancıları, odalar, uzmanlar ile Maltepe ve Büyükşehir Belediyesi temsilcilerinden oluşacak. Deprem yönetmeliği kapsamında, eski binaların dönüştürülmesi de sağlanacak. Buna bağlı olarak depreme dayanıklı ve güvenli binaların yapımıyla ilgili çalışmalar sürdürülecek.