Maltepe'de yerinde dönüşüm sürüyor

Maltepe Belediyesi Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinde "yerinde dönüşüm" için imar planı hazırladı. Plan semtlerin, mahalleliyi göçe zorlamadan deprem riskine karşı hazır hale getirilmesini tasarlıyor

Maltepe'de yerinde dönüşüm sürüyor

Maltepe Belediyesi Gülsuyu ve Gülensu mahallelerini kapsayan yerinde dönüşüm planlarını hazırladı. Yerinde dönüşüm modeli ile mahalleli göçe zorlanmayacak. 

30 yıllık imar sorunu çözüldü
2004 yılında bu yana çözülmesi beklenen Gülsuyu-Gülensu imar planlarında sona gelindiğini belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, söz konusu planları Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve muhtarlarla yapılacak toplantı sonrasında, Ekim ayı içerisinde Belediye Meclisi'nin onayına sunulacağını açıkladı. Kılıç, hazırlanan planda "Yerinde Dönüşüm Modelinin" uygulanacağını ve mahalle halkının zorunlu göçe sürüklenmesinin önüne geçileceğini söyledi. Kılıç, mahallelerde yıllardır sürmekte olan imar sorununun çözümüne yaklaştıklarını ve model ile birlikte tüm Türkiye'ye örnek olacaklarını belirterek, artık kimsenin mağdur olmadan hakkını alma zamanının geldiğini vurguladı.

Maltepe'de yerinde dönüşüm sürüyor

Kılıç: "Yıllarca burada yaşamış, burayı memleketi saymış ama tapusu olmayan vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımızı belediye bünyesindeki binalara yerleştireceğiz. Kimsenin yerinden yurdundan edilmesine müsaade etmeyeceğim” şeklinde konuştu. 

Planlama Teknik Ofisi'ne bir günde 2 bin başvuru
Maltepe Belediyesi'nin Gülssuyu'nda hizmete açtığı Planlama Teknik Ofisi'ne 6 Nisan'da 2 bin tapu başvurusunun kabul edildiği açıklanırken, imar planı ile tapusu olmayanların belediyeye ait parsellerde inşa edilecek binalara yerleştirileceği belirtildi. Ada bazlı planla ilgili olarak AKP ve CHP'li belediye beclis üyelerine de sunum yapıldı. 

Maltepe'de yerinde dönüşüm sürüyor