Maltepe'ye Çin Parkı

Maltepe Belediyesi, Çin'in Taizhou kentinden gelen bir heyeti ağırladı. Belediye Başkanı Ali Kılıç, ilçeye Çin temalı bir park inşa edileceğini açıkladı

Maltepe'ye Çin Parkı

Maltepe Belediyesi Başkanı Ali Kılıç, 600 yıllık geçmişiyle Çin'in en eski kentlerinden biri olan Taizhou kentinden gelen heyeti ağırladı. Kılıç, Maltepe'ye Çin temalı bir park inşa edileceğini açıkladı.

Maltepe'ye Çin temalı park
Maltepe'nin Türkiye'nin dünyaya açılan yüzü olacağını açıklayan Belediye Başkanı Kılıç, halkların birbiriyle kaynaşma ve görüşmelerinin turizmi güçlendiren yönüne vurgu yaptı. Kılıç, daha önceki kardeşlik anlaşmaları bazında Çin ve Türkiye arasında önemli bir köprü inşa ettiklerini de vurgulayarak:

Maltepe'ye Çin Parkı

"Ben bu dostluk köprüsünü, bu yüzden simgesel buluyorum. Kendine özgü tarihi ve kültürü olan iki büyük ülke arasında, geçmişten gelen kopmaz bağları geleceğe taşıyoruz." dedi.

400 bin şirketli Çin kenti
Göreşmeler sırasında CHP'nin seçim projelerinden biri olan Merkez Türkiye projesin sunumunu da gerçekleştiren Kılıç, ilçe sınırları içerisinde oluşturulacak Çin Parkı ile birlikte ikili ilişkilerin daha da güçlenmesine çalışacaklarını vurguladı. Kılıç'ın ardından söz alan Çin Büyükelçilik Müsteşarı Xiaohong Ding de, yerel yönetimlerin gösterdiği çabalara dikkat çekerek:

 "Bu dostluk bağı çok kıymetli. Bizim Şangay'a uzaklığımız üç saat. 6 milyon civarımda nüfusumuz var. Çin’de 300’den fazla olan belediyenin içinde, rekabet gücü olarak 30’uncu sıradayız. Şirket sayımız 400 bin civarında. Aslında sizin gördüğünüz birçok ürün bizden imal ediliyor. Bu seneki ihracatımız 21 milyar dolar. Ana sektör otomotiv. Çin’in en büyük motosiklet üretim merkezi de bizde. Eczacılık ve tıp gelişmiş durumda, ayrıca gemi de üretiyoruz. Bu alanlarda sizlerle işbirliği anlaşması yapabiliriz" dedi.