Mandala nedir? Duvarlara mandala yapılır mı?

Türkiye’de dekorasyona yeni bir soluk getiren, sonsuza uzanan desenleri yani Mandalaları sizin için keşfettik. Mandala nedir? Duvarlara mandala yapılır mı?

emlakwebtv / Işılay Çolak

Uzakdoğu felsefelerinin dekorasyona kattığı mistik hava, birçok kesim tarafından benimsenen ve bilinen bir gerçek. Bilinçaltının algıladığı, enerjisi ile insanın psikolojisine etki eden doğal objeler dekorasyonda ne kadar önemli bir yer tutuyorsa, desenler de o kadar önemli. İşte şimdi sizinle yeni keşfettiğimiz sonsuza uzayan desen, Mandala’yı paylaşıyoruz.
Muhabirimiz Işılay Çolak bu deseni Türkiye’ye taşıyan  Francisco Carbonell Witte nam-ı diğer Paco ve ortağı Aslıhan Aksun ile görüştü.Öncelikle Paco’dan ‘desen’le tanışma hikayesini dinliyoruz.

Mandala nedir? Duvarlara mandala yapılır mı?

"Ben Paco, Carbonelli Witte, Hollandalıyım, dizayn yapmaya 3 yaşında başladım, bu benim dünyayı algılamamı değiştirdi. Şu an 41 yaşındayım ve hala dizaynlar yapıyorum çünkü hayatımla ilgili bir çok şeyi dizaynlarımda buluyorum. Bu kadar yıllık dizayn ve çizimden sonra bir gün bir resim gördüm ve her şey değişti. Herçizgide yeni bir hayat bulan, sonsuza uzanan ve bir merkeze bağlı giden bu desen yani mandala beni dünyanın en zengin insanı yaptı. Mandala benim hayatımı altüst deden bir kapı açtı, ve bu deseni bu gezegendeki her canlıyla paylaşmak zorunda hissettim. 

Ve Aslıhan Hanım geliyor, bize Mandala Sanatı'nı ve projelerini anlatıyor.

Işılay Çolak: Tekrar merhaba Aslıhan Hanım

Aslıhan Aksun: Merhaba ve teşekkürler. Özellikle şuanda görüşme yaptığımız birkaç otel ve bir de yoga salonu var. Duvarlarında özellikle Mandala dizaynlarını görmek istediklerini ve bir otelin özellikle lobi ve kral dairelerinde değerlendirmek istedikleri yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Projeyi geliştiriyoruz şu aşamada. Mandala'nın biraz enerjisinden bahsetmek istiyorum, gerçi Pako bahsetti ama ben bir de Türkçe olarak anlatmak istiyorum. Mandala artık kendi adıylada Türkiye'ye girmiş durumda. Hatta özellikle anaokulu ve ilkokul çağındaki öğrencilerden, derslerde Mandalalar çizmeleri isteniyor. Daha sonrasında pedagoglar tarafından değerlendirilip çocuğun gelişimi hakkında, ailesiyle olan ilişkisi hakkında yorumlar da katabiliyorlar. Bunları zaten çok fazla aramadan internet üzerinden baktığımızda hatta günümüz gazetelerinden baktığımızda çok fazla aramadan görebiliyoruz. 

Işılay Çolak: Yani iç dünyanın dışavurumunu mu gösteriyor?

Aslıhan Aksun: Aynen o şekilde. iç dünyamızın, dışa ne şekilde yansıyacağını aslında, biraz ruh halimize dayalı çizim yaptığımızdan o andaki dünyamızı da bize anlatıyor oluyor. Mandala çizerken insanların medite olduğu bir durum var yani çizimi yaparken. Hatta örneğin kumla yapılan Mandalalarda var  renkli kumlarla özellikle Hindistan kökenli dinlerde bu daha çok gözlemlediğimiz bir şey ama Türk motifleriyle de aslında birbirine çok yakın, farkedeceksiniz siz de dantellere benzer. Ben bir Türk insanı olarak bu şekilde dile getiriyorum. Merkezi noktası, başlangıç noktası ortasıdır ve oradan itibaren Mandalayı daima dışarıya doğru büyütebilirsiniz. Yani örnek veriyorum bu kanvasa sığmadığını düşünelim bu mandalanın yanlara doğru siz duvar üzerinde de geliştirmeye devam edebilirsiniz. Merkezi noktayı farz-ı misal salondaki orta nokta tavandaki orta nokta olarak belirtelim, siz onu dilediğiniz kadar büyütüp yan duvarlardan yere kadar indirebilirsiniz. 

Mandala nedir? Duvarlara mandala yapılır mı?