Manhattan'a 32 katlı Türkevi yapılacak

Manhattan'ın en güzel bölgelerinden 1. Cadde ile 46. Sokak'ın köşesinde, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nin karşısında 32 katlı Türkevi yapılacak

Manhattan'a 32 katlı Türkevi yapılacak

Manhattan'ın en güzel bölgelerinden 1. Cadde ile 46. Sokak'ın köşesinde, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nin karşısında 32 katlı Türkevi yapılacak. Şu anda orada yer alan 12 katlı eski Türkevi ise Mayıs ayına kadar yıkılacak. Yeni Türkevi ise 2018 yılına kadar inşa edilecek. 

1976 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil döneminde 3 milyon dolara satın alınan Türkevi için bir süredir eskidiği ve Türkiye'nin imajına yakışmadığı eleştirileri yapılıyordur. Eleştiriler sonrasında yeni Türkevi binası için çalışmalar başladı. 

Manhattan'a 32 katlı Türkevi yapılacak

Manhattan'da 32 katlı yapılacak olan yeni Türkevi binasının 120 metre uzunluğunda olması bekleniyor. New York'un kent dokusuna uygun olarak inşa edilecek olan yeni Türkevi'nde, Türkiye'ye özgü motiflerde olacak. Türkevi'nin yanında bulunan ve satın alınan 6 katlı bina da projeye dahil olacak. 

Manhattan'a 32 katlı Türkevi yapılacak

Türkevi projesi ne zaman başladı? 

Bin 200 metrekarelik alana kurulacak olan yeni Türkevi'nde Osmanlı-Selçuk Mimarisi kullanılacak. Son teknoloji ile yükselecek olan binada terör tehdidine karşı özel güvenlik teknolojilerinin de satın alınacağı söyleniyor. Yeni inşa edilecek olan Türkevi, Türkiye'nin Amerika'daki prestiji olacak. 

Birleşmiş Milletler'in tarihi binasının karşısında olan Türkevi'nin yıkılıp yeniden yapılması uzun yıllardan beri Türk Dışişlerinin gündemindeydi. Türkevi projesi için ilk ciddi adım 2006 yılında yapılmıştı. 2006 yılında Türkevi'nin yıkılıp yerine gökdelen yapılacağı açıklanmş ancak uzun süre kamuoyunu meşgul eden proje konusunda görüş ayrılıkları çıkınca TOBB ile yapılan protokoller iptal edilmiş ve proje hayata geçirilmemişti. Tamamen boşaltılan Türkevi 3 yıldır boş duruyor. 

Manhattan'a 32 katlı Türkevi yapılacak

Manhattan'a 32 katlı Türkevi yapılacak