Mantolama mecburi mi?

Mantolama ısı ve ses yalıtımı için binalara uygulanan bir giydirme sistemi olup, yeni kanuna göre; yeni yapılacak binalarda zorunlu oldu

Mantolama mecburi mi?

Binanın dış cephesini ısı yalıtımı ile kaplanmasına mantolama denir. Yazın serin kışın ise sıcak tutmaya yarar. Isı yalıtımı dışında ses yalıtımına da faydası olan mantolama işleminde şu malzemeler kullanılır: Sıva filesi, PVC donatılı köşe profili, dekoratif kaplama, dekoratif kaplama astarı, silikonlu dış cephe boyası, karbonlu EPS, yapıştırıcı, sıva, dübel ve ısı yalıtım levhası.

Mantolama nasıl yapılır?
1. Başlangıç profili; zemine alüminyum profili çıkarılır. Başlangıç profilin ölçüsü, yalıtım levhası ve kalınlığına göre değişkenlik gösterebilir.
2. Yapıştırma harcı; profillerin çakılma esnasında levhaların arka yüzüne özel bir mala yardımı ile yapıştırıcı harcı sürülür. Bu harç sürüldükten sonra dış cephe yalıtım profili duvara şaşırtma metodu ile uygulanır.
3. Dübelleme; öncelikle yapıştırma işlemi bittikten sonra harcın tamamen kuruması beklenir. Dübeller yalıtım levhasına yani strafora matkap ile delik açılarak sabitleştirilir.
4. Kenar ve köşeler; mantolama yapılma esnasında köşelere özel alüminyum köşe aparatları kullanılır.
5. Donatı sıvası ve filesi; köşe profillerden başlanır ve mantolama yapılan her yere donatı sıvası sürülür. Sıvının kurumasını beklemeden donatı filesi yerleştirilir. Kenarları 10’ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde düzenlenir. Filenin üzerine tekrar mantolama sıvası sürülür.
6. Hafif sıva; donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra hafif sıva uygulanır. Bu istenilen kalınlığa göre değişkenlik gösterir. Altta kalan straforu hem korumuş olur hem de dekoratif durur.
7. Boya; tüm işlem bittikten sonra boya yapılır. Tamamen kuruyan zemin silikonlu istenilen türden boya ile boyanır.

Mantolama faydaları nedir?
1. Yakıt tasarrufunu yüzde 50 oranında düşürür.
2. Daha az yakıt ile daha çok ısınma sağlar.
3. Daha az elektrik kullanmayı gerektirir.
4. Rutubeti engeller. Rutubetten dolayı oluşan bakteriler oluşmaz.
5. Hava kirliliği azalır.
6. Binanın ömrünü uzatır. Binayı dış etkenlerden korur.

Mantolama mecburi mi?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, enerji verimliliğini artırmak için mantolama gibi ısı yalıtımı işlemlerini teşvik edecek olup, mantolama işlemi için vatandaşlardan ruhsat ücreti talep edilmesinin önüne geçebilmek amacıyla belediyelere genelge gönderecek. Vatandaş, mantolama yaptırmak istediğinde, yalıtım firmasınca hazırlanan proje belediye tarafından incelenecek ve bu işlem için herhangi bir ücret istenmeyecek.

Yeni Yapı Denetimi Kanunu ile 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren tüm yeni yapılacak binalara ısı yalıtımı zorunluluğu geliyor.Artık ısı yalıtımı projesi olmayan yeni yapılacak binalar belediyeden ruhsat alamayacak. Yönetmelik ısı yalıtımını ilk etapta yeni binalar için zorunlu kılıyor.