Mardin'e modern havalimanı

Yaklaşık iki sene önce çalışmalarına başlanan Mardin Havalimanı yeni terminal binasının yapımı tamamlandı

Mardin'e modern havalimanı

Yaklaşık iki sene önce çalışmalara başlanan Mardin Havalimanı yeni terminal binasının yapımı tamamlandı. Proje 54.5 milyon liraya mal oldu.

6 aydır hizmete açık
Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Mardin Havalimanı'nın 6 aydan bu yana hizmet verdiğine işaret eden Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, 2 yılın sonunda kentin özgün yapısına uygun, ihtişamlı bir eser ortaya koyulduğunu söyledi. Mardin'in Güneydoğu Anadolu'nun en önemli turizm merkezi olduğunu dile getiren Vali Taşkesen, yılda bir milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan şehrin, hava koşulları nedeniyle çevre illerine inişe uygun olmayan uçaklar için de elverişlililk arz ettiğini söyledi. Vali Taşkesen: ' Uluslararası uçuşlar henüz yapılmıyor ama uluslararası uçuşlar için hazırlıklarımız tamam' şeklinde konuştu. 

Başbakan Davutoğlu açılışını yapacak
Mardin Havalimanı açılışının Başbakan Davutoğlu'nun da katılacağı bir törenle gerçekleşeceğini belirten Vali Taşkesen, ayrıca, bölgeye yapılacak ekonomik yatırımlar için de projenin anahtar bir rol oynayacağını belirtti.

 54.5 milyona mal oldu
Her sene 1 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlayan Mardin için stratejik bir önem taşıyan havalimanı terminal binası 33 bin 150 metrekarelik bir alan üzerinde yükseliyor. Pisk uzunluğunun 2 bin 500 metreyi bulduğu ve 4 uçaklık apron, 550 araçlık otopark, 2 VIP ve 1 CIP salonu bulunan havalimanı yaklaşık 54,5 milyon liraya mal oldu.