Markalı konut projelerinde küçük metrekare gerçeği

EVA Gayrimenkul tarafından yapılan bir araştırma, İstanbul'da hayata geçirilen markalı konut projelerinde yer alan dairelerin yüzde 55'lik kısmının küçük metrekarelerden oluştuğunu gösterdi

Markalı konut projelerinde küçük metrekare gerçeği

EVA Gayrimenkul tarafından gerçekleştirilen 2015 dönemine ait "İstanbul Markalı Konut Araştırması" küçük metrekareli dairelerin hızlı bir artış ivmesi içinde olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre hayata geçirilen markalı konut projelerinde 80 metrekareden küçük dairelerin oranı yüzde 55'in üzerine çıktı. Araştırmanın sonuçlarına ilişkin olarak yapılan açıklamada, markalı konutlar içindeki en yüksek daire tipinin 3+1 daireler olduğu belirlendi. Bu daire tiplerinin toplam içindeki payı yüzde 28.16 olurken, 2+1 tip daireler yüzde 28.05, 1+1 dairelerin payı ise yüzde 27.55 oldu. 

İstanbul'da markalı konut sayısı: 500 bin
EVA Gayrimenkul araştırmasının en çarpıcı sonuçlarından biri ise İstanbul'daki markalı konut sayısının yarım milyona ulaşmış olduğu yönündeki saptamasıydı. Buna göre kentin 34 bölgesinde inşa edilen 1.242 adet markalı konut projesi bünyesinde toplam birim 500 bin düzeyine ulaştı.

Hangi bölgede, hangi tip daireler prim yaptı
EVA Gayrimenkul tarafından yapılan, daire tipi-bölge değerlenme analizine göre de, 1+1 tipi dairelerin en yüksek değer kazandığı lokasyon yüzde 48'lik artışla Kağıthane-Seyrantepe bölgesi oldu. Bu daire tipi için, Esenyurt ve Taşdelen bölgelerindeki artış ise sırasıyla yüzde 43 ve yüzde 34 olarak gerçekleşti.

2+1 tipi dairelerin en çok değer kazandığı lokasyon ise Maslak-Ayazağa-Darüşşafaka bölgesi oldu. Bu bölgelerdeki artış yüzde 64 olarak gerçekleşti. 2+1 tipi dairelerin değer kazandığı diğer lokasyonlar ise yüzde 43 ile Başakşehir ve yüzde 36 ile Pendik oldu.  

3+1 tipi dairelerin en yüksek prim sağladığı yerler ise yine yüzde 53'lük artışla Ayazağa-Maslak-Darüşşafaka lokasyonu olurken, Fikirtepe yüzde 42'lik artışla ikinci, Basın Ekspres-Güneşli ise yüzde 38 artışla üçüncü sırada yer aldı.