Markalı konutlarda mahalle konsepti yükselişte

Son dönemlerde hayata geçirilen markalı konut projelerinde mahalle konseptinin yükselişi sürüyor. Projeler yok olmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi ve geniş sosyal alan stratejileri ile ön plana çıkıyor

Markalı konutlarda mahalle konsepti yükselişte

Özellikle son bir kaç yıldır, hayata geçirilen çok sayıda markalı konut projesinin pazarlamasında 'mahalle konsepti' ön plana çıkmaya başladı. Bu projelerde, geniş sosyal olanakların yanı sıra yok olmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerine özel bir önem veriliyor. Geleneksel mahalle yaşamının yitirilişinde, 1980 yılı ve sonrası dönemde yaygın hale gelen 5-10 katlı apartman formu, artan teknoloji ve yoğunlaşan iş temposuna dikkat çeken uzmanlar, anti sosyal eğilimlerle birlikte unutulan değerlere de dikkat çekmişti. Ancak özellikle son yıllarda hayata geçirilen çok sayıda markalı projede bu mahalle yaşantısının yeniden kazanılmaya çalışıldığı ve bu projelerin sayılarının giderek arttığı görülüyor. İşte bu projelerden bazıları:

Bizim Mahalle projesi

Emlak Konut GYO tarafından Küçükçekmece gölüne komşu biçimde hayata geçirilecek olan Bizim Mahalle projesinin ilk etap ihalesi 26 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. 1 milyon metrekarelik bir alanda inşa edilecek Bizim Mahalle, yitirilen komşuluk ilişkilerinin yeniden kurulmasına olanak tanıyacak ortak yaşam alanlarına yer verecek. Bizim Mahalle hem geleneksel Türk mimarisine uygun biçimde inşa edilecek, aynı zamanda da farklı yaş gruplarına yönelik olarak tasarlanan geniş sosyal alanlar içerecek. Proje bünyesinde çocuk oyun alanları, sağlık tesisleri, kütüphaneler, eğitim ve festival alanlarının yanı sıra ata sporları merkezi, kent müzesi, el sanatları merkezi, spor tesisleri gibi kısımlar yer alacak. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, sosyal birlik duygusu ve özlenen mahalle yaşamının hayata geçirileceği proje hakkında yaptığı açıklamada: " Ölçeği kadar sunduğu yaşam ile de ayrı bir noktaya konumlandırdığımız Bizim Mahalle’de insan ve şehir odaklı yaklaşımımızın bir eseri olarak yatay mimari hakim olacak. Geleneksel Türk mimarisine uygun olarak tasarlanan proje, mahalle mimarisine getirdiği yaklaşımla şehre değer katacak ve yapısal dokusu ile öne çıkacak.” demişti. 

Uptown İncek projesi

Başken Ankara'da kapsamlı sosyal donatı alanlarıyla dikkat çeken Uptown İncek, ortak sosyal alanları ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik pazarlama stratejisi ile dikkat çekiyor. Projede biyolojik gölet barındıran bir peyzaj alanına yer veriliyor. Filtreleme özellikli bitkilerden restorana, kapalı yüzme havuzundan sanat atölyelerine kadar projede geniş toplu alanlara yer veriliyor. Projede ayrıca pilates ve spor alanları sayesinde insan ilişkilerinin geliştirilmesine özel değer veriliyor. Özellikle projede yaşayan vatandaşlar sosyal alanlardaki seçeneklerin günün stresinin artırılmasında önemli bir katkı sunduklarını belirterek komşuluk ilişkilerinin önemine dikkat çekiyor. Uptown İncek sakinleri, özlenen komşuluk ilişkilerine ve sosyal alanların yaşam seçeneklerine sunduğu katkıya vurgu yapıyor.