Markalı konutta en çok Bağdat Caddesi ve Beylikdüzü kazandırdı

EVA Gayrimenkul Değerleme, Bin 242 markalı konut projesinde yer alan 500 bin konutu mercek altına alarak bir araştırma gerçekleştirdi.

Markalı konutta en çok Bağdat Caddesi ve Beylikdüzü kazandırdı

İstanbul’da 5.3 milyon konut bulunuyor. Bu konutların yaklaşık 500 bini son yıllarda üretilen markalı konut projeleri. Gayrimenkul değerleme ve danışmanlık şirketi EVA Gayrimenkul Değerleme, Bin 242 markalı konut projesinde yer alan 500 bin konutu mercek altına alarak bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma markalı konut projelerinin İstanbul Anadolu Yakası’nda Çekmeköy, Tuzla, Sancaktepe ve Ataşehir ilçelerinde yoğunlaştığını ortaya koydu. Avrupa Yakası’nda ise markalı konut projeleri, en çok Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bakırköy, Şişli ve Küçükçekmece’de.

En çok kazandıran Alemdağ ve Beylikdüzü

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Tansel Turgut Yazıcı, 2015 yılında markalı konut projelerinde en fazla değer artışının Alemdaği Beylikdüzü-Gürpınar ve Kemerburgaz olduğunu kaydetti. Araştırmaya göre en fazla değer artışı 2013 yılında Kemerburgaz, E5-Merter-Havaalanı aksı ve Kağıthane-Seyrantepe'de, 2014 yılında Kemerburgaz, Şile ve Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksında yaşandı. Cansel Turgut Yazıcı, son iki yıla bakıldığında sırasıyla Kemerburgaz, Bağdat Caddesi ve Beylikdüzü-Gürpınar bölgelerinin ençok değeri artan bölgeler olduğunu kaydetti.

En pahalı ilçeler hangisi?

Markalı konutta İstanbul Anadolu Yakası’nda Bağdat Caddesi, Avrupa Yakası’nda Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksı metrekare satış değeri en pahalı ilçeler oldu. Bağdat Caddesi'nde konut ortalama metrekare satış fiyatı 21 bin lira iken, Anadolu Yakası’nın en ucuz ilçesi ise 3 bin 300 lira ortalama metrekare fiyatıtla Tuzla oldu.

Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere aksında markalı konutların ortalama metrekare fiyatı 19 bin lira olarak kaydedildi.

Fikirtepe’de günde 1.2 konut satılıyor

İstanbul’daki markalı konutlarda satış hızlarının da incelendiği araştırmada; günde 1.2 konut satışıyla en hızlı satışın Fikirtepe Merdivenköy’de, 40 günde 1 konut satışıyla en yavaş konut satışının ise Beykoz’da gerçekleştiği ortaya konuldu. Beykoz’da konut satışlarındaki yavaşlığın markalı yeni projelerin tamamının villa olması ve yüksek gelir grubuna hitap etmesinden kaynaklandığı ifade edildi.