Marmara depremi bize ne anlatmak istiyor?

Marmara'da meydana gelen ve kimi ilçelerde şiddetli biçimde hissedilen 4.2'lik depremin ardından, "Büyük deprem yaklaşıyor mu?" sorusu yeniden gündeme geldi

Marmara depremi bize ne anlatmak istiyor?

Dün merkez üssü Marmara Denizi olarak gösterilene ve kimi ilçelerde şiddetli bir biçimde hissedilen 4.2'lik sarsıntının ardından, "büyük deprem yaklaşıyor mu?" soruları yeniden gündeme geldi. Sarsıntıyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim görevlileri ise, söz konusu gelişimin Marmara Denizi'nin rutin hareketleri parantezine dahil biçimde değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Kentsel Dönüşüm'de aşama katedilmeli
İstanbul'da beklenen depremin Küçükçekmece ve Sivriada arasında yer alan 7-10 kilometre derindeki granit katmanı içinde ve 6.3-6.7 büyüklüğünde gerçekleşeceği üzerinde duran İTÜ Öğretim Üyesi Övgün Ahmet Ercan, dün yaşanan depremin gelmesi beklenen büyük deprem derinliğinde gerçekleştiğini söyledi . Ercan, depremin sığıda gerçekleştiğini ve bu nedenle Eminönü ve Adalar'da yoğun olarak hissedildiğini vurgulayarak:

"Geciken kentsel dönüşüm acilen tamamlanmalıdır. Yoksa çok üzüleceğiz." ifadelerini kullandı. 

 

Marmara depremi bize ne anlatmak istiyor?

 

"Fay hareket halinde"
NTV televizyonuna yaptığı açıklamada, 4.2'lik depremin daha büyük bir depremi tetikleyeceğine yönelik ifadelerin gerçeği yansıtmayacağını, ancak fayın hareket halinde olduğunun da göstergesi olduğunu vurgulayan İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Okan Tüysüz:

"Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 4-4.5 ölçeğinde depremlere tanık olunuyor. Çok önemli bir deprem olmadığı açık. Bu tip depremler tekrar edecektir. Belki  hasar da yaratabilir ama önemli olan depreme hazırlıklı olmamız. Bir gün, tıpkı 4'ün olduğu gibi belki 6 belki de 7 ölçeğinde sarsıntılarla karşılaşacağız. Ama bunlar büyük depremi tetikler mi; bunu söyleyemeyiz..." ifadelerini kullandı.