Marmara ringi ve yılda 2.5 milyar tasarruf hedefi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Marmara Bölgesini çevreleyen otoyol ağı projeleri ile yılda 2.5 milyar TL tasarruf hedeflediklerini söyledi

Marmara ringi ve yılda 2.5 milyar tasarruf hedefi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmara Bölgesi'ni saracak otoyolu projeleri ile yılda 2.5 milyar TL'lik tasarruf hedeflediklerini açıkladı. İstanbul-İzmir Otoyolu ile Kuzey Marmara Otoyolu projelerinin ardından Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu projeleri için de çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü bilgisini veren Yıldırım:

"Üç otoyol projesinin gerçekleşmesi ile birlikte, trafik sıkışıklığı, taşıt işletme giderleri ve trafik kazalarının azalması ile yılda 1.5 milyar TL fayda elde etmeyi hedefliyoruz..." dedi. 

Marmara ringi ve yılda 2.5 milyar tasarruf hedefi

Kınalı-Balıkesir için YPK'ya başvuru yapıldı
Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu projesi ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun Odayeri-Paşaköy etabında olduğu gibi, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun da Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılabilmesi için Yüksek Planlama Kurulu'na başvuruların tamamlandığını söyledi. Çanakkale Köprüsü'nün de bu otoyolu projesi kapsamında inşa edildiğini belirten Yıldırım:

"Bu otoyolu projeleri Türkiye nüfusunun yüzde 50'sinin yaşadığı ve GSMH'nin yüzde 60'ını oluşturan bir coğrafyaya hizmet edecek... Çanakkale Boğazı Köprüsü'nü de kapsayan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu da İstanbul'u Çanakkale üzerinden Kuzey Ege'ye bağlayacak. Bu projemiz kabul aşamasındadır" ifadelerini kullandı. 

Kuzey Marmara Otoyolu entegrasyon açısından önem taşıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Boğaz trafiğinin azaltılması ve havaalanları arasındaki transit bağlantının sağlanması amacıyla geliştirildiği bilgisini de vererek:

"Projenin 60 kilometrelik mesafesi 2x4, 22 kilometrelik kısmı 2x3 ve 13 kilometresi ise 2x4 bağlantı yolu olmak üzere toplam 95 kim uzunluğunda. Yapım maliyeti 2.5 milyar dolar olan Kuzey Marmara Otoyolu, Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçiriliyor..." dedi.