Marmara sarsıntıları büyük depremin habercisi mi?

Marmara Denizi'nde yaşanan son depremleri değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: "Bu sarsıntılar hoş olmayan ve algılanması zor işaretlerdir..." dedi.

Marmara sarsıntıları büyük depremin habercisi mi?

Marmara Denizi'nde son dönemde yaşanan sarsıntıları değerlendiren Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, bu depremlerin "hoş olmayan" ve "algılanması zor" işaretler olarak yorumlanması gerektiğini söyledi.

Bursa mercek altında
Söz konusu hareketliliğin Bursa için risk taşıdığını söyleyen ve son olarak 1855 yılında büyük bir deprem yaşayan bu kent için yeni bir büyük deprem sinyali olarak okunabileceğini söyleyen Gündoğdu:

"Bu sarsıntılar, 1855 yılındaki büyük Bursa depremi sonrasında beklenen yeni hareketlenme ihtimalini giderek artırıyor. Bu hareketlerde sıkıntılı bir durum var. Hareketlerin anlamı şu: Adalar bölgesinde açılma, kuzeyde sıkışma var. Gölcük Depremi'nde bu yana ilk defa görülüyor. Bu durum hiç hoş değil..." ifadelerini kullandı

Marmara Depremine doğru mu?
Marmara Denizi'nde son dönemde yaşanan sarsıntıları değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Gündoğdu, önce iki kez kuzeyde 3.7, ardından da Adalar açığında 4.2 şiddetinde düşey tarzda deprem olduğunu söyledi. Gündoğdu bu depremlerin Adalar bölgesindeki açılmayı ve kuzey bölgesindeki sıkışmayı ifade ettiğini vurgulayarak:

"'Hemen deprem olacak' demiyoruz ama değişik, algılanması zor işaretler görüyoruz. Deprem olmadan gerekenleri söylüyoruz. Deprem olduktan sonra bunları konuşmanın faydası yok. Yöneticilerin bilimsel çalışmalara kulak vermesi ve gerekeni yapması gerekir." ifadelerini kullandı.

Bursa risk altında mı?
1855 yılı sonrasında Bursa'da yeni bir hareketlenme ihtimalinin arttığını ve yapılan çalışmalar sonrasında şu ana dek büyük depremin izine rastlamadıklarını da söyleyen Gündoğdu: "Parametre ve değişkenleri ölçüyoruz. Deprem Öncü İşaretleri İzleme ve Tahmin İstasyonları sayısını Nilüfer Belediyesi ile yürütülen çalışmalar sonrasında 22'ye ulaştırdık. Bu projeyi Marmara ve Bursa'da da geliştirmek istiyoruz..." dedi.