Marmara Üniversitesi arazileri TOKİ tarafından satılıyor!

Marmara Üniversitesi maltepe Başıbüyük'e taşınacak olup, arazileri ise TOKİ tarafından satışa çıkarılıyor

Marmara Üniversitesi arazileri TOKİ tarafından satılıyor!

21 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Marmara Üniversitesi’nin dağınık şekilde duran kampüsleri Maltepe'deki yeni kampüse taşınacak ve mevcut arazileri de TOKİ tarafından satışa çıkarılacak.

Radikal Gazetesi’nden Gülden Aydın'ın haberine göre İstanbul Anadolu yakası Maltepe’ye bağlı Başıbüyük bölgesinde yer alan 3 bin dönümlük arazi üzerine taşınması planlan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi geçtiğimiz Şubat ayında taşınmıştı. Mayıs ve Haziran aylarında da diğer bölümlerin temelinin atılacağı bilgisi verilen Marmara Üniversitesi arazilerini TOKİ satışa çıkaracak olup, yerine ne yapılacağı henüz netleşmiş değil. Maltepe’de yer alan araziler üzerine inşaatları bittikçe taşınacak olan fakülteler, ZEK-SAN tarafından inşa ediliyor.

Askeri araziler üzerine yapılacak
Maltepe Başıbüyük’teki kampüs projesi, askeri tesislerin taşınması gündeme geldiğinde ortaya çıktı. 2011’de, içinde Kenan Evren Kışlası’nın da bulunduğu arazi, O dönem Kara Kuvvetleri Komutanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun desteğiyle Marmara Üniversitesi’ne verilmiş. Kıvrıkoğlu, müteahhitlerin göz diktiği adalar ve Marmara Denizi manzaralı bu değerli arazide bilim kurumunun yer almasını olumlu bulmuş.TOKİ, İstanbul ’un Anadolu ve Avrupa yakasındaki 14 kampüsünden boşalan arazileri ihaleyle satacak. Yeni AVM ve rezidanslarla betonlaşma gündeme gelecek. TOKİ Başkanlığı, görüşmelerin seyri hakkında “Marmara Üniversitesi ile protokol çalışmalarımız, taslaklar üzerinde karşılıklı görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz imza aşamasına gelmedik” diyor.

Rektör Gül: Satış değil takas
Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül, boşalacak arazilerin akıbetini anlattı: “Üniversitemizin tüm arazileri, Milli Emlak’tan tahsisli. Dolayısıyla satılması değil, kurumlar arası takası söz konusu. Yeni kampüs, Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün arazilerine yapılıyor.

Üniversite olarak bizim ihaleye vermemiz, para işlerine girmemiz söz konusu olamaz. Araziler bize ait değil. Kamu arazileri. TOKİ eliyle satışa çıkarılmasını sağlayan Milli Emlak’ın bağlı bulunduğu Maliye Bakanlığı. Üniversitemizin satışla bir ilgisi yok.

TOKİ ile başlayan protokol görüşmelerine Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve üniversitemiz katılıyor. Yerel seçimler nedeniyle duran görüşmeler haziranda bitecek ve imza atılacak. İşlemler tamamlandığında kamuoyuna duyuracağız. Askeri arazideki inşaatlara başlamak için kışlanın taşınmasını bekliyoruz.

Üniversitemizin 75 bin öğrencisi, 3 bini akademik kadro 5 bin personeli var. Maltepe’de bir teknokent kuruyoruz. Yeşil kampüs, akıllı binalar… Tepeye rüzgâr türbini ve gözlemevi kuracağız. Türkiye ’de rol model olmak istiyoruz. Sağlık Bilimleri kampüsünü Avrupa Yatırım Bankası’ndan aldığımız 35 milyon Euro ile yapıyoruz. Depremden etkilenmeyen raylı sistemli, en ileri ameliyat tekniklerinin kullanıldığı 720 yataklı hastanemiz eylülde açılacak.”

Marmara Üniversitesi arazileri
Göztepe: 147 dönüm,
Üsküdar (Bağlarbaşı): 39 dönüm,
Nişantaşı: 24 dönüm,
Bahçelievler: 4 dönüm,
Üsküdar (Validebağ): 50 dönüm,
Halkalı: 1.182 dönüm,
Kartal: 1.000 dönüm,
Selimpaşa: 11 dönüm.

Firma Bilgisi: Toki