Marmara Üniversitesi Maltepe kışla arazisine taşınıyor

Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüs arazisi 15 Mart tarihinde ihaleye çıkacak. Üniversitenin dağınık kampüslerinin Maltepe Orgeneral Kenan Evren Kışla arazisine taşınması gündeme geldi.

Marmara Üniversitesi Maltepe kışla arazisine taşınıyor

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı duyuru ile ihale tarihi belli olan Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü arazisine, konut ve ticari birimlerden oluşan bir proje uygulanacak. Marmara Üniversitesi'nin şehir içinde dağınık halde bulunan kampüslerinin ise Maltepe Küçükyalı'daki Orgeneral Kenan Evren Kışlası'na taşınması gündeme geldi. Bu arazi karşılığında Türk Silahli Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu tesisler ise TOKİ tarafından karşılanacak.

Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampusu ihalesi 15 Mart'ta

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. halen Marmara Üniversitesi'nin kullanmakta olduğu Nişantaşı Kampüsü'nü 15 Mart'ta ihaleyle satışa sunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen araziye ilişkin olarak 19 Şubat'ta askıya çıkarılan imar planı konut ve ticari birimlerden oluşan bir yapılaşma öngörmekteydi. Uluslararası tekliflere açık olmayan ve konsorsiyumların katılamayacağının açıklandığı ihaleye konu araziye ilişkin plan 11 Nisan 2016 tarihinde TOKİ, Marmara Üniversitesi, Maliye Bakanlığı ve Milli SAvunma Bakanlığı tarafından imzalanmıştı. Marmara Üniversitesi' mülkiyetinde bulunan bu arazı 21 Haziran 2017 tarihinde TOKİ'ye devredilmişti. 

Teşvikiye Emlak Konut'a, Marmara Üniversitesi Maltepe'ye

Taraflar arasında imzalanan protokolün bir diğer dikkat çeken unsuru ise şehir genelinde yaygın halde bulunan Marmara Üniversitesi Kampüslerinin bir araya toplanmasına ilişkin oldu. Bu kapsamda Maltepe Küçükyalı bölgesinde bulunan Orgeneral Kenan Evren Kışlası arsasının da Marmara Üniversitesi'ne tahsisi gündeme geldi. Hazırlanan raporda bu kışla arazisinin Marmara Üniversitesi'ne devredileceği belirtilirken, bu arazilerin karşılığında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyacağı tesislerin yanı sıra üniversite yerleştelerinin de Toplu Konut İdaresi tarafından inşa edilmesi karara bağlandı. Raporda: "Finansmanın üniversite arazileri üzerinde proje geliştirilerek sağlanması hedeflenmiştir." ifadelerine yer verildi. 

Yeni plan ticaret+konut+park alanı olarak düzenlendi

İmzalanan protokolde belirtilen gerekçeler nedeniyle Üniversite Alanı fonksiyonunun kaldırıldığı teşvikiye arsası, ticaret+konut alanı+park fonksiyonları kazandı. Bu arsanın doğusunda yer alan Ihlamur Kasrı Doğal ve Tarihi Sit Alanına komşuluk nedeniyle yeşil alan planlamasına da yer verilirken, sit alanına baskı unsuru oluşturacak yapılaşma unsurarı da engellenmiş oldu. Raporda: "Ayrıca konut alanı olarak planlanan bölgeden kaynaklı artan nüfusun yeşil alan ihtiyacı karşılanmıştır." ifadelerine yer verildi. Arsa üzerinde toplamda 24 bin 548 metrekarelik inşaat alanının yüzde 58.2'lik, yani 14 bin 245 metrekarelik bölümüne ticaret ve konut alanı planlanırken, 8 bin 856 metrekarelik bölüm de park ve yeşil alana ayrılacak. 447 metrekarelik bölüm ise ticaret alanı olarak düzenlenecek.