Marmara Üniversitesi Nişantaşı kampüsü ihalesi yarın

İstanbul Nişantaşı'nda Marmara Üniversitesi'ne ait 25 dönümlük arazinin satışı için ilk adım yarın atılacak. Emlak Konut GYO tarafından gelir paylaşım modeli ile gerçekleştirilecek ihaleye konu arsa üzerine konut inşa edilecek

Marmara Üniversitesi Nişantaşı kampüsü ihalesi yarın

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 2018 yılının en önemli ihalelerinden birini yarın gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İstanbul Nişantaşı'nda Marmara Üniversitesi'ne ait 25 dönümlük arsa ihalesinde önemli teklifleri sunulması bekleniyor. İstanbul'un merkezindeki konumuyla dikkat çeken arazi üzerine konut ve ticari alanlardan oluşan karma bir proje inşa edilecek 

Nişantaşı kampüsü için ilk teklifler alınıyor

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Marmara Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile birlikte Emlak Konut GYO'ya devredilen Nişantaşı arazisinin gelir paylaşım modeliyle gerçekleştirilecek ihalesi kapsamında ilk teklifler yarın alınacak.Uluslararası tekliflere açık olmayan ve konsorsiyumların katılımının mümkün olmayacağı ihalenin kazananı ise nihai tekliflerin alınacağı 2'inci oturum sonrasında belirlenecek. 

Nişantaşı kampüsü imar planı

İhaleye konu arsa üzerinde hayata geçirilecek projenin ayrıntıları da belirlenmiş durumda. Araziye ilişkin ilk adım Üniversite Alanı fonksiyonunun kaldırılması oldu. Teşvikiye arsası üzerinde ticaret+konut+park fonksiyonunun uygulanması için yasal düzenlemeler sonrasında ise arsanın yüzde 58.2'lik kısmına konut ve ticaret alanı (14 bin 245 metrekare) yapımı kararlaştırıldı. Park ve yeşil alana ayrılacak kısımlar ise 8 bin 856 metrekare düzeyinde olacak. Arazinin 447 metrekarelik bölümü ise ticaret alanı olarak ayrılacak. 

TOKİ ve Marmara Üniversitesi anlaşması

Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve Halkalı ile Bahçelievler kampüslerini de içine alan mütabakatın parçası olan Nişantaşı arsası, 25 dönümlük büyüklüğe sahip. Kentin içindeki bu değerli arazileri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na devreden Marmara Üniversitesi ise, bunun karşılığında da Maltepe'de yer alan Kenan Evren Kışlası'nı almıştı. Yapılan anlaşma ile birlikte Marmara Üniversitesi de kentin değişik kısımlarında ve dağınık halde bulunan yerleşkelerini bir araya getirme olanağına kavuşmuş oldu.  Emlak Konut GYO da bunu takip eden süreçte Nişantaşı'nda 25 dönümlük araziyi 455 milyon TL karşılığında satın aldığını açıklamıştı. 

İmar planı 19 Şubat'ta askıya çıkarılmıştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 19 Şubat'ta askıya çıkarılan imar planı ile konut ve ticari birimlerden oluşan bir yapılaşma öngörülmüştü. 11 Nisan 2016 tarihinde Marmara Üniversitesi, TOKİ, Maliye Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın da dahil olduğu protokol sonrasında 21 Haziran 2018 Tarihinde TOKİ'ye devredilen anlaşma ile birlikte Marmara Üniversitesi'nin tüm dağınık kampüslerinin Maltepe'deki Kenan Evren Kışlası'na taşınması kararlaştırıldı. Arazi karşılığında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu tesislerin de yine TOKİ tarafından karşılanması da hükme bağlanmıştı.