Marmara'nın göbeğinde nükleer santrale doğru

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Kırklareli-İğneada'da hayata geçirilecek nükleer santral için Çinli ve Amerikalı firmalarla görüşmelerin başladığını açıkladı

Marmara'nın göbeğinde nükleer santrale doğru

Türkiye'de Akkuyu Nükleer Santral projesi kapsamında, nükleer santrallerin güvenliği, inşa edici Rus şirketinin güvenirliği gelişmiş ülkelerde yaşanan facialar ve çevreci örgütlerin itirazları gibi geniş bir çerçevede yürüyen tartışmalar sonlanmamışken, Marmara Bölgesine yapılacak nükleer santral için uluslararası firmalarla görüşmelerin yürütüldüğünü açıklaması  ülke gündemine bomba gibi düştü.

En yetkili ağızdan açıklama: Marmara'ya bir nükleer santral
Marmara Bölgesine bir nükleer santralin kurulacağı bilgisi, Türkiye'nin enerji konusundaki en yetkili ismi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'dan geldi. Bakan, Türkiye'ye yapılacak üçüncü nükleer santral için Kırklareli'nin Karadeniz'e bakan beldesi İğneada'nın seçildiğini açıkladı.

 

Marmara'nın göbeğine

 

Firmalarla görüşmeler başlamış bile
Alaboyun'un açıklamaları arasında, söz konusu nükleer santralle ilgili olarak görüşme ve temasların yürütüldüğü de bulunuyor. Şu ana kadar Çinli firmalar ile Amerikan Westinghouse gibi girişimlerle mütabakat saptı imzalandı. Bakan Alaboyun, Japon firmaların da projeye ilgi gösterdiğini duyurdu.

 

Marmara'nın göbeğine

 

İğneada'nın nadir ağaçları
Nükleer Santral güvenliği sorununu, dünyanın en yüksek teknolojik üretim ve denetimini yapamamış ülke ve firmaların dahi çözüme kavuşturamadığını iddia eden çevreci örgütleri ise zorlu bir sınav bekliyor. Tüm dünya eko sistemi için büyük öneme sahip  ve Türkiye'de sadece 4 bölgede bulunan langoz ormanları İğneada'nın neredeyse sembolü durumunda. 

 

Marmara'nın göbeğine

 

Akkuyu hususunda herhangi bir anlaşmazlık yok
Suriye krizi sonrasında Rusya ile Türkiye arasında meydana gelen gerilimin enerji alış verişine etkisi hususunda meydada yayınlanan haberlere de değinen Enerji Bakanı Alaboyun, bu ülke ile herhangi bir enerji problemi yaşanmadığını Mersin Akkuyu Nükleer Santralinde de herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığını söyledi.