Marmaray su mu kaçırıyor?

Marmaray Sirkeci istasyonu istikametinde yer alan tünel fayanslarında yaşanan nemlenme izlerinin kaynağı hala belirlenemedi.

Marmaray su mu kaçırıyor?

Marmaray'ın Sirkeci İstasyonuna giden tünellerinde gözlemlenen 'nemlenme' izlerinin kaynağı hala belirlenemedi. TCDD, temizlik için kullanılan 'kimyasalların' neden olduğunu söylese de, Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul Şube Başkanı Mithat Ercan, sorunun, yetersiz izolasyon çalışmasından kaynaklandığını iddia etti.

Fayanslar renk değiştirdi
Radikal'den Fundanur Öztürk'ün haberine göre Marmaray Sirkeci İstasyonuna giden tünellerde yaşanan nemlenme olayından dolayı fayanslarda renk değişimi yaşandı. Çalışanlar, sorunun yaklaşık 6 aydır devam ettiğini, ancak müdendisler sorunun kaynağını hala bulamadı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TCDD, renk değişiminin temizlik için kullanılan kimyasallardan kaynaklandığını önü sürdü. Nemlenmenin zeminde değil ancak duvarlarda olabileceğini açıklayan TCDD, Sirkeci hattının fayanslarının erken döşendiğini ve yapım esnasında önceden döşenen fayansların üzerinin sunta ile kaplandığını beliterek, suntalardan fayanslara reçine aktığını iddia etti.

Kimyasal mı sızıntı mı?
TCDD'nin kimyasal açıklamasını reddeden Birleşik Taşımacılık Sendikesi İstanbul Şube Başkanı Mithat Ercan, projenin aceleye getirildiği ve izolasyon çalışmalarının yeterince tamamlanmadığını iddia etti. Karadan gelen bazı yer altı suyu sızıntılarının önlenemediğini ve tünele giriş-çıkış noktaları olan Üsküdar ve Sirkeci'de benzer olayların yaşandığını söyleyen Ercan: 'Sızıntı küfe dönüşürse sızıntının nereden kaynaklandığını bulmak daha da zorlaşacak. İnşaat halindeyken izolasyonun düzgün yapılması gerekiyordu.' şeklinde konuştu.

Deniz tüpünde sızıntı var mı?
Hasan Bektaş şu an için herhangi bir tehlikenin bulunmadığını, gerçek riskin denizin altındaki tüpte bir sızıntı olması halinde yaşanacağını belirtirken çalışanlar, nemden dolayı zor zamanlar geçiriyor. İsmini vermek istemeyen görevliler:'Zaman zaman nefes almakta zorlanıyoruz ve iş çıkışlarında eklem ağrısı çekiyoruz.' şeklinde konuştu.