Marmaray'ın yarattığı elektrik kesintilerine yüzen santral çözümü

Yenikapı açıklarında demirli halde bulunan Termik Santral gemisi Doğan Bey, Marmaray'dan doğan elektrik kesintilerini sonlandırmayı hedefliyor

Marmaray'ın yarattığı elektrik kesintilerine yüzen santral çözümü

Marmaray'ın elektrik açığını karşılamak amacıyla dev bir yüzen gemi transferi yapıldı. Yenikapı açıklarında demirli halde bulunan Doğan Bey isimli yüzen Termik Santral, 126 megawattlık üretimini Marmaray'a iletmeye hazırlanıyor. Mülkiyeti Karadeniz Holding'e ait bulunan geminin elektrik tellerinin karaya bağlanma işlemlerinin tamamlandığı belirtiliyor. 

Orta düzey termik santral kapasitesinde

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kiralanan ve Doğan Bey ismini taşıyan termik santral, 126 megawattlık kapasitesiyle Türkiye'de faaliyet gösteren sabit termik santraller içinde orta düzey bir kapasiteye denk gözüküyor. Daha önce Irak'ta görev yapan Doğan Bey'in Marmaray'a enerji transferi yapacağı ve bu sayede, mega projeden kaynaklanan elektrik kesintilerine de çözüm sunulması hedefleniyor. Enerji transferi işlemlerinin yakın bir dönemde başlaması planlanıyor. 

İstanbul'a kirlilik uyarısı

Diğer taraftan enerji politikalarındaki kararsızlık ve Marmaray projesinin kent elektrik potansiyelini tehdit eden donanımı da özellikle çevreci gruplar tarafından eleştiriliyor. Doğan Bey Termik Santrali'nin İStanbul'un kıyı ve hava kirliliğine önemli zararlar vereceğini iddia eden gruplar, özellikle hava kirliliğinin daha da tehlikeli boyutlara çıkacağı uyarısından bulunuyor.