Marmaris şokta: 5 bin bina hakkında yıkım kararı

Büyükşehir Yasası'nın ardından "imara aykırılık" tespit edilen 5 bine yakın bina hakkında alınan yıkım kararı ilçede şok etkisi yarattı. Yıkım kararı alınan binalar arasında 5 yıldızlı otellerin de bulunduğunu yazan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar: "Ne yapacağımızı şaşırdık..." dedi

Marmaris şokta: 5 bin bina hakkında yıkım kararı

Marmaris, aralarında dev turizm tesisleri ve beş yıldızlı otellerin de bulunduğu 5 bine yakın bina hakkında alınan yıkım kararlarının şokunu yaşıyor.  Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, yıkım kararı alınan yerler arasında büyük tesislerin de bulunduğunu vurgulayarak:  "Ne yapacağımız şaşırdık... dedi.

Marmaris'te 5 bine yakın bina hakkında yıkım kararı
Muğla Marmaris'te, Büyükşehir yasasının ardından köyleri de kapsayan denetim genişlemesinin ardından imara aykırı olarak tespit edilen 5 bin binanın yıkım kararı Marmarislileri harekete geçirdi. Söz konusu binalar arasında 35 turistik otel ve 500 konut da bulunuyor.

Bu kusurlara sahip olmayan bina mı var?
Alınan kararları eleştiren Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, bunca yıldır faaliyet gösteren bir otelin bilmem kaç santimlik imara aykırılık nedeniyle alınan yıkım kararının doğru olmadığını vurguladı. Acar:

"Ne yani, birkaç santim yüzünden 25 yıllık oteli yıkmalı mıyız? Günah değil mi? Ne yapacağımızı şaşırdık. Küçük küçük sorunlar nedeniyle bir çok yer mühürledik; yıkım emri çıkardık. Bırakın bu ilçeyi, tüm ülke çapındaki tüm yapıları inceleyin, mutlaka birkaç santimlik aykırılıklar bulacaksınız..." ifadelerini kullandı.

Marmaris Tapu Müdürlüğü'nde kayıtlı 25 bin civarında bina olduğunu ve Muğla'nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından köylerde de inceleme başlatıldığını vurgulayan Acar:

"İş baştan yanlış. Marmaris'te kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların çoğunun ya ruhsatı yok, ya da projeye aykırılıklar var. Haydi buyrun işin içinden çıkın..." dedi.